Web slaví 25 let. Jeho otec by si přál, aby nadále zůstal svobodný a otevřený

0

Píše se rok 1989 a Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) vymýšlí způsob, jak mohou vědci mezi sebou snadněji komunikovat. CERN byl v té době hlavním centrem evropského internetu, ale komunikace znamenala pouze přenos souborů přes FTP a posílání e-mailů. Tim Berners-Lee ale navrhl, že by mohly dokumenty umístěné na různých počítačích na sebe navzájem odkazovat a řadit se do organizované struktury. Dnes je to přesně 25 let, co tento návrh CERNu předal.

V roce 1990 už měl Bernes-Lee hotový prohlížeč a základy hypertextového protokolu HTTP a značkovacího jazyka HTML. Okolo Vánoc spustil první webový server na adrese http://info.cern.ch. CERN si však tuto technologii nenechal pro sebe, v roce 1993 organizace sdělila, že bude přístupná pro všechny a zdarma. Navždy.

 

Berners-Lee se teď ohlédl zpět a zhodnotil, co jeho vynález vlastně znamenal. „Web běžící přes Internet je nehierarchický, decentralizovaný a plně otevřený. Může pracovat s jakýmkoliv typem informací, na různých zařízeních, s různým softwarem a v kterémkoliv jazyce. Můžete odkazovat na libovolný kousek informace. Nemusíte žádat o svolení. Co vytvoříte, je omezenou pouze vaší představivostí,“ říká autor WWW.

Dnes bychom podle Bernerse-Leeho měli nejen slavit, ale také přemýšlet, diskutovat a konat. Jak k webu dostat i zbytek populace? Jak zajistit, aby byl dostupný ve všech jazycích a kulturách? Jak na webu ochránit soukromí uživatele? A jak zajistit, že bude stále otevřený pro všechny a nezačne jej nějaká autorita uměle ohraničovat?

K příležitosti oslav 25. výročí webu spustily WWW Consorcium a WWW Foundation stránky webat25.org, které připomíná historii webu a obsahují vzkazy významných osobností ze světa internetu i politiky. Více o historii webu a přínosu jeho vynálezce si můžete přečíst v našem starším článku Tim Berners-Lee: vynálezce webových stránek.

Ohodnoťte tento článek!