Webian Shell: zahoďte všechna okna a použijte prohlížeč

0

Google chce svůj operační systém těsně spojit s webem, a to tak, že vytvoří jen ty nejnutnější komponenty, aby mohl bez problémů běžet hardware a prohlížeč Chrome. V Chrome OS bere inspiraci i Webian Shell. Zatím se jedná o testovací demo, ale ambicí je vytvořit alternativní uživatelské rozhraní pro Windows, Linux a Mac OS.

První verze Webian Shell 0.1 pouze překryje všechna stávající okna prohlížečem v celoobrazovém režimu. Využívá přítom projektu Mozilla Chromeless, takže je to s trochou nadsázky takový Firefox OS. Zatím nic neumí. Dokáže jen prohlížet web (i v panelech) a na spodní liště zobrazí čas. A spoléhá se na webové aplikace, jež využívají HTML, CSS a JavaScript.

Jeho autor – Ben Francis – chce do budoucna přidat další obrazovky (virtuální plochy), lepší správu hardwaru (ovládání zvuku, sítě, GPS, akumulátoru apod.), funkci zoom, split screen (dvě stránky na jedné ploše) a virtuální klávesnici.

Pokud máte chuť experimentovat, můžete prototyp Webian Shell vyzkoušet. Stáhněte 15MB balíček odsud. Ale zatím je to opravdu jen podivný prohlížeč ve fullscreenu.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář