WebM na scéně, YouTube bude do otevřeného formátu převádět všechna nová videa

0

O otevřeném video formátu VP8, reps. kontejneru WebM se na Cnews pravidelně věnujeme, neboť Google stále čeří vody a snaží se známější H.264 vytlačit za každou cenu. Podporu v prohlížečích si už zajistil: Chrome 6+, Firefox 4+, Opera 10.6+ a se zvláštním doplňkem si s takovým videem poradí i IE9. Jen to prokleté Safari chybí. Na mobilech už je situace horší, kromě Androidu 2.3.3 si žádná jiná platforma s WebM/VP8 neporadí.

Jestli však má Google nějakou páku jak H.264 vytlačit, tak je to YouTube. Už před časem začal některá videa kódovat do svého formátu. Na blogu tvrdí, že je to 30 % celého archivu a 99 % přehrávaných videí. Teď bude do WebM/VP8 konvertovat veškerá nová videa.

To samo o sobě nic neznamená. Ale zřejmě se jedná o poslední krok před tím, než H.264 z podporovaných formátů úplně vyřadí. Zatím si to nemůže v žádném případě dovolit. Na desktopu už by byl přechod možný, ale Google bude brzdit právě mobilní segment. Výrobci procesorů a video koprocesorů se už na nový formát pomalu adaptují (Nvidia Tegra 2 jej podporuje), ale dokud budou na trhu staré Androidy, nepřesvědčí k podpoře Apple (kdo ví, jak to bude u iPhonu 5) a další velké hráče, nemůže H.264 začít ignorovat.

Jasně, může začít tvořit Chrome pro ostatní systémy, ale takové video by musel pomalu dekódovat procesor (při snížené výdrži). Cestu Googlu vidím, ale je to taková ta klasické česká – nerovná, pomalá a se spoustou výmolů.

Zdroj: YouTube

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. 1) titulek je absolutní nesmysl
    2) graf uvádí pouze počet uživatelů/fotopřístrojů, kteří na flicker nahráli alepoń jednu fotografii(video) s EXIF informací, odkud je autoaticky název fotoaparátu zaznamenán
    3) tedy když 50.000 amerických lumíků umístí jednu svou iPhone 4 fotku, tak drtivě v téhle „statistice“ porazí 1000 uživatelů zrcadlovek, kteří vloží po 100 a více fotografiích – protože ti je často upravují a exif odstraňují
    4) statistika je dneska úžasně přeceňovaná věc – přitom je ve většině případů zcela zbytečná, nicneříkající, a slouží jen k nahrazení neschopných vedoucích či obhajobě mizerné práce obchodních oddělení ;o)