Webové aplikace jako konkurence pro desktop?

0

Před lety zažily programy spouštěné mimo počítač uživatele veliký nárůst pozornosti, který však poměrně rychle ochladl. Nyní si myslím, že tento koncept zažívá renesanci, byť v poněkud pozměněné podobě. K řadě aplikací nepřistupujeme tak, že je spustíme ikonkou na ploše a načtou se nám ze vzdáleného serveru. Používáme k jejich načtení webový prohlížeč.

Současný web nabízí množství zajímavých nástrojů, které fungují v prostředí webového prohlížeče a nenutí uživatele cokoli do počítače instalovat. Snižují se tak náklady na úložný prostor, naopak je požadováno kvalitní a rychlé internetové připojení. Podmínkou pro provoz řady těchto webových aplikací je přítomnost celé řady doplňků ve webovém prohlížeči. Na Flash jsme si zvykli zřejmě všichni, Javu také akceptujeme. Co dalšího je třeba do počítače pro pohodlný provoz webových aplikací instalovat? Odpoví vám článek Nezbytná výbava pro práci s webem.

Pojďme se podívat na několik typických ukázek webových aplikací.

Kancelář na internetu

Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že při pojmu „kancelář na internetu“ se vám vybaví online aplikace Google Docs. Jde o zajímavý nástroj, který vás přivítá správcem dokumentů, kde si můžete své texty, tabulky nebo prezentace třídit do různých složek a sdílet je s ostatními uživateli, včetně úprav. Nechybí export do tradičních formátů desktopových aplikací.

Ze správce se dostanete ke tvorbě nových dokumentů, tabulek nebo prezentací v podobě, která připomíná starší verze kancelářských balíků pro desktop. Tedy v podobě důvěrně známé všem uživatelům nejen systému Windows.

Mohlo by se zdát, že Microsoft zde zaspal a jeho Office Live Workspace umožňující pouze vystavení a sdílení dokumentů na internetu je hodně daleko za Google Docs. To se však může změnit s příchodem MS Office 14, které budou fungovat i coby webová aplikace. Co na to Google? Uvidíme.

Související články:

Webmail aneb pošta bez poštovního klienta

S kancelářskými aplikacemi souvisí i přístup k elektronické poště. Kdo nechce z různých důvodů používat poštovní program, může zůstat u webového rozhraní pro přístup k poště. To nabízí prakticky každý poskytovatel freemailových služeb. Rozdíl je v tom, co všechno tyto poštovní schránky umí. Gmail, Hotmail nebo třeba Yahoo Mail nabízejí mnohem více než přístup přes POP3 nebo zobrazení seznamu zpráv na nějaké stránce.

Uživatelské rozhraní Hotmailu a Yahoo Mailu připomíná desktopové prostředí, kde téměř nepoznáte, že pracujete ve webovém prohlížeči. Gmail se pravda trochu odlišuje, zato je doslova přeplněn různými, někdy i experimentálnímu funkcemi. Poštovní schránky jsou provázány na kalendář, nechybí jim úkolníky a také provázanost na komunikační programy. Ty vás také upozorní na příjem nové zprávy do vaší schránky. Výhodou je i snadná synchronizace (nikoli stahování pošty s ponecháním na serveru), takže můžete vidět stejný obsah schránky na webu, v počítači nebo třeba v mobilním telefonu.

Související články:

Správci úkolů a hesel

Pokud nepoužíváte vestavěný úkolníček v Gmailu nebo třeba seznam úkolů na Office Live Worskpace, můžete vyzkoušet aplikaci Evernote. Přístup ke svým poznámkám pak budete mít z jakéhokoli zařízení, které je schopno se připojit k internetu a zobrazit je. Zajímavě vypadá také správa hesel prostřednictvím online aplikace. Svěřili byste se jí? Přečtete si náš článek:

Grafika

Díky rychlému internetu začalo mít smysl uvažovat o webových editorech pro úpravu fotografií. Webová fotoalba tu byla v různých podobách již velmi dlouho, fotky si můžete i dnes vystavit třeba na Flickru, Windows Live Photos nebo na Picasa Web Albums. Webová fotoalba však nenabízí úpravy obrázků.

To byla příležitost pro vznik řady nových online fotoeditorů. Můžete do nich nahrát své fotografie, nebo se propojit třeba do alba na Flickru či jiné službě, snímky zde upravit skoro stejně komfortně jako přímo v počítači a buď je stáhnout, nebo odeslat zpět do alba. V online podobě můžete vyzkoušet třeba i krále grafických editorů Adobe Photoshop, byť v poněkud funkčně omezenější podobě.

Články k tématu:

Zálohování a přenos souborů

Před nějakou dobou jsem se na ExtraWindows.cz zamýšlel nad tím, jak mohou online aplikace pomoci v zálohování vašich dat. Samozřejmě, máme tu speciální zálohovací nástroje, které data ukládají do zabezpečeného úložiště na webu – například Norton 360 nebo Mozy. Ale pro zálohování mohou sloužit třeba i Google Docs. Když máte dokumenty uloženy na webu, netrápí vás tolik ztráta notebooku nebo havárie pevného disku.

Zajímavě vypadají aplikace umožňující zálohovat vybrané soubory a zároveň je i sdílet. Příkladem budiž SkyDrive od Microsoftu, nebo Dropbox. Avšak v mnoha případech splní svůj účel i jednoduché úschovny souborů. Data do nich nahrajete, počkáte, až si je stáhne adresát a poté je necháte smazat.

Související články:

Cestování, slovníky

S blížícím se létem chytne mnoho z nás cestovní horečku a vyrazí do terénu. Internet je nápomocen i cestovatelům, a to nejen ve formě článků s užitečnými informacemi o vybraných destinacích. Najdete zde pokročilé mapové aplikace (Mapy.cz, Google Maps) i pomůcky pro plánování cest, jako je třeba TomTom Route Planner.

Tímto přehledem webových aplikací jsem chtěl připomenout, že i bez instalace některého softwaru do počítače lze s počítačem pohodlně pracovat. Výhoda webových aplikací je zkrátka v tom, že jsou dostupné odkudkoli, kde je připojení na internet a nezáleží jim na tom, v jakém stavu máte svůj počítač.

Jak přijímáte webové aplikace vy? Berete je jako běžnou součást nabídky nebo jako něco, nač se nedá plně spolehnout? Dáváte raději přednost desktopovým aplikacím? Napište do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!