Webový Skype bude, Microsoft přijal další vývojáře

0

Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří chtějí počítač bez dalších aplikací a doplňků. Už před dvěma měsíci jsme psali, že Microsoft hledá vývojáře do pražské a londýnské pobočky, kteří pomohou přenést Skype na web. Nově ještě Microsoft zaplnil pozici Senior Software Development Engineer, WebRTC, jejíž popis hovoří za vše:

As a member of the Media Signaling and Gateway Technologies Team, you will impact (hundreds of) millions, and help us reach billions. You will do this by being part of a talented group of engineers defining Skype’s next generation calling architecture. You will help create an architecture that allows WebRTC enabled endpoints to directly interoperate with other endpoints on the Skype network, without the need of gateways.

Microsoft hledal člověka, který rozumí technologii WebRTC, na níž má být postavena nová generace sítě Skypu. A to je dobrá zpráva. V dubnu jsme se strachovali, jestli Microsoft nepoužije nějaké vlastní proprietární řešení nekompatibilní se zbytkem světa.

Skype Facebook
Volat přes Skype na Facebooku jde i prohlížeči, ale potřebujete externí doplněk, foto: Skype

WebRTC je otevřený standard, za jehož vývojem stojí především Google, ale podporuje jej i Opera a Mozilla. Tím je zajištěno, že se implementace dostane do větší poloviny prohlížečového světa. WebRTC je framework, který prohlížeče naučí hlasovou a video komunikaci v reálném čase (odtud zkratka RTC) bez potřeby externích doplňků postavených na Flashi, Silverlightu nebo Javě. Stačit bude Chrome, Firefox nebo Opera. A v budoucnu asi i Internet Explorer.

Zvláštní je, že WebRTC využívat kodeků a formátů Googlu, respektive společností, jež koupil (Global IP Solutions a On2 Technologies. Doposud se Microsoft držel především svých technologií, případně licencovaných skrz skupinu MPEG-LA. Z uživatelského hlediska je to ovšem nepodstatná informace. Důležité je, že Skype jednou nebudeme muset instalovat, ale plnohodnotně jej spustíme i na webu. Už aby se tak stalo.

 

Zdroj: GigaOM

Ohodnoťte tento článek!