WebP: Google chce zavést nový formát obrázků na webu!

0

Google v noci překvapil opravdovou bombou, má plány vymýtit z webu obrazový formát JPEG. Podle svých měření firma zjistila, že téměř 65 % stahovaného obsahu tvoří obrázky a fotografie. Většinou se jedná o ztrátový JPEG nebo bezeztrátové GIF čif PNG. Google WebP se zaměřuje na ty ztrátové, které tvoří většinu a pro web nebývají dobře optimalizované.

Komprese WebP vychází z videoformátu VP8, který letos Google převedl pod open-source a nabídnul světu společně s kontejnerem WebM jako nové formáty pro (nejen) HTML5 video. Komprese je ve WebP přizpůsobena statickým obrázkům, obrazový kontejner je založen na starém RIFF od Microsoftu a IBM. Ten má ušetřit další cenná data. Jeho hlavička má jen 20 B, ale je rozšiřitelná i pro uchování delších metadat.

WebP vs. JPEGJPEG (677 662 B) vs. WebP (164 910 B), úspora dat: 75 %, zdroj: Google

Google nový formát teprve testuje, prozatím vzal milion obrázků na webu, převedl na WebP se stejnou kvalitou a porovnala velikosti. Průměrně se podařilo dosáhnout 39% úspory dat. Mezi nimi však byly i GIF a PNG, které bývají občas nevhodně použity pro fotografie a zaberou více prostoru. Galerii si prohlédněte zde (obrázky jsou pro srovnání kvality převedey zpět do bezeztrátového PNG).

Na svých stránkách zpřístupnil nástroje pro konverzi obrázků, aby si mohl WebP okusit každý a třeba přesvědčit vývojáře webů v budoucnosti.

WebP zatím naráží na nulovou podporu 3rd party softwaru. Pokud se formát uchytí, jeho podpora by se mohla objevit také v jiných prohlížečích než Google Chrome a mohl by se stát součástí bitmapových editorů. Do budoucna plánuje přidat i alfa kanál, tedy průhlednost.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář