Weby jsou zodpovědné za komentáře uživatelů, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

0

Evropský soud pro lidská práva včera v Štrasburku rozhodoval roky táhnoucí se spor mezi estonským zpravodajským portálem Delfi a společnosti SLK provozující trajektovou dopravu. Zmíněné noviny v lednu 2006 napsaly, že SLK si v zimě proráží trasy pomocí ledoborců, což znemožňovalo vzniku levnějších a rychlejších silnic na silném ledě.

Pod článkem se strhla diskuze se 185 komentáři. Asi dvacet z nich obsahovalo osobní výhružky a nadávky směrem k jednomu z jednatelů SLK. Dopravní společnost se v březnu téhož roku bránila u soudu. Požadovala smazání komentářů a odškodné ve výši 500 000 estonských korun (milion korun českých). Delfi nakonec komentáře smazala, ale odmítla zaplatit odškodné. Spor se nakonec táhl přes několik soudních instancí doma v Estonsku.

 

Posledním rozhodnutím bylo, že Delfi muselo zaplatit jen 5 000 estonských korun (10 000 Kč). Soud řekl, že byla poškozena lidská práva zmíněného jednatele a Delfi neučinilo dostatečné opatření, aby urážky včas zmizely. Zkrátka nemoderovala diskuzi. Delfi se bránilo svobodou slova, ale neúspěšně. Evropský soud pro lidská práva se postavil na stranu žalobce. Pokuta zůstává a povinnost moderovat diskuze také. Proti rozsudku se už není možné odvolat.

Vzniká tím precedens i pro další stránky provozující diskuze. Lidská práva mají přednost před svobodou slova. Urážky v komentářích nebudou tolerovány.

Zdroj: ECHR via Ars Technica

Weby jsou zodpovědné za komentáře uživatelů, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Ohodnoťte tento článek!