Wenger Carbon 17″: stabilita na prvním místě (batoh pro MacBook Pro)

0

Wenger Carbon je pevný batoh s oddílem, jež pojme až 17″ notebook. Hned vás upoutá držadlo ze spleteného ocelového lana obalené plastovým úchytem – tohle se jen tak neutrhne. Více k zádi má Carbon ještě normální úchyt.

Wenger Carbon
Wenger Carbon

Zadní kapsa umístěná mezi oběma úchyty v sobě má oddíl pro notebook a kromě něj se zde vejdou i dokumenty. Oddíl pro notebook je překryt a drží na suchý zip – systém nazvaný SwissGuard má ochránit notebook před nárazy. Popruhy zde nejsou, a tak rychlost vyndávání notebooku z batohu není nijak snížena.

Parametry
Wenger Carbon 17″ Wenger Carbon
zapůjčil Alza.cz
hmotnost 1,63 kg
vnější rozměry 50 × 38× 25 cm
velikost oddílu pro notebook 40 × 28 × 4,5 cm
počet kapes 3 velké, 1 malá
materiál nylon, polyester
cena 2 759 Kč

Prostřední kapsa je největší a pojme prakticky vše: dvoulitrová láhev se v ní zcela ztratí, můžete zde uložit svetr a na boku je síťovaná část pro drobné příslušenství. Velká prostřední kapsa je zkrátka na cokoliv rozměrného, navíc jsou zde dvě kapsičky na menší věci; jedna otevřená a jedna zavírací.

Wenger Carbon
Wenger Carbon

Třetí zip odzadu ukrývá malou polstrovanou kapsu vhodnou na iPod, telefon, nebo třeba peněženku. Je ideální pro věci, které chcete mít rychle po ruce, protože není hluboká. Vede z ní ven otvor pro sluchátka.

S kapsami to nepřehání, ale dáte do nich vše

Přední kapsa bývá většinou na tužky, alespoň podle její vnitřní výbavy. Úchyty na pera (to někdo používáte?) zde nemohou chybět, ale kromě nich je kapsa dostatečně rozměrná i na jiné věci.

Na bocích jsou obligátní natahovací kapsičky určené zřejmě na malé pití, či co v tom lidé nosí, ale osobně mi vždy přišli nadbytečné. Zde je sice najdete, ale nijak nevyčnívají.

Wenger Carbon
Wenger Carbon

Na čelní straně je logo Wengeru: švýcarský kříž, který z batohu dělá něco jako exkluzivní zboží. Materiál svou kombinací polyesteru a nylonu skutečně působí velmi dobře, ale hlavně bytelně.

Všechny kapsy jsou přístupné přes dvojitý zip s velkými hlavami. Ani jeden ze zipů není zamykací, respektive nemají otvory pro visací zámek, chybí jim také voděodolná úprava. Na druhou stranu je konstrukce zipu kompenzována ohnutím materiálu, takže odolnosti proti dešti bych se zase tak nebál. Ale je pravda, že třeba integrovaná pláštěnka tu trochu chybí.

Wenger Carbon
Wenger Carbon

Jako by měl gyroskop!

Wenger Carbon má jednu velmi dobrou vlastnost. Ať je prázdný, plný, nebo naložený jen z jedné poloviny, vždy stojí. Postavíte jej a nepřekulí se ani, když do něj šťouchnete. Porazit jeho stabilizační systém vyžaduje větší ránu, jako by měl v sobě gyroskop.

Na spodní straně by Carbonu slušely malé gumové nožičky, které by chránily materiál připomínající kůži před podřením, ale i bez nich stojí a během testu nepřišel k žádné újmě. Přes větší odolnost je batoh lehce variabilní, a když v něm nic nemáte, jde zmáčknutím jeho objem zmenšit.

 

Největší nevýhodou zůstává hmotnost. Batoh váží podle kuchyňské váhy 1,63 kg a při plném naložení již není nošení takových kil na zádech příjemné.

Wenger Carbon
Wenger Carbon

Zádová část se hodně povedla. Na bedrech a bocích zad je měkké polstrování, mezi nimi jen prodyšná záda. Polstrované jsou také popruhy, které jsou navíc mírně odpružené. Jejich délku lze velmi snadno přizpůsobit za chůze.

Model Carbon je za necelé tři tisíce už hodně drahý a chybí mu propracovanější zipy. Wenger dává spíš velké, odolné a snadno přístupné, navíc při poklusu trochu cinkají, zatímco já bych ocenil o něco více „chytré“ zapínání, ukrytí hlav zipu pod krytky, nebo voděodolnost.

Stabilita batohu je však naprosto úžasná a kdo potřebuje velký prostor pro velký laptop a hodně dalších věcí, Wenger Carbon udělá dobrou službu. Jen pozor, Carbon unese mnohem víc, než vy!

Plusy / mínusy
kvalitní provedení vysoká hmostnost
stabilita kvalitní, ale málo propracované zipy
dobře vypolstrovaná záda vyšší cena
prostorné kapsy
Hodnocení 90 %
Ohodnoťte tento článek!