Western Digital chystá disky se záznamem HAMR na rok 2016, SMR již příští rok

0

V únoru jsme zde referovali o tom, co nového chystá firma Seagate na poli technologie pevných disků. Nyní se dozvídáme, že prakticky identický program má i Western Digital. Stejně jako největší konkurent nasadí firma nejprve technologii shingled magnetic recording (SMR). Až zhruba s dvouletým zpožděním pak hodlá na trh uvést i disky s technologií heat­ assisted magnetic recording (HAMR), která spočívá v laserovém zahřívání plotny během zápisu.

Princip SMR jsem stručně popisoval zde, takže si dovolím ocitovat: Technologie spočívá v uložení sousedních stop v částečně se překrývajícím prostoru. To sice zvedne prostorovou hustotu zápisu, zároveň však zřejmě nebude jednoduše možné do jednotlivých stop zapisovat nezávisle na jejich sousedech. Při přepisování proto zřejmě bude často nutné nejprve načíst a poté opět zapsat postižená data. Jinými slovy, kapacita naroste, ale za cenu nepříjemných komplikací při přepisování.

Western Digital hodlá začít prodávat disky se záznamem typu SMR někdy v roce 2014. V přípravě jsou údajně dva typy zařízení s překrývajícími se stopami. Prvním typem by měly být disky, používající tuto metodu jen interně, navenek by však emulovaly klasický režim, při němž jsou sektory nezávisle přepsatelné. Výhodou těchto disků by byla zpětná kompatibilita, zaplatí za ni však asi nižším výkonem a nutností, aby firmware a řadič disku na pozadí ošetřovaly všechny potíže tohoto druhu záznamu. Podobně tomu, jako řadiče disků SSD rozkládají zátěž a snaží se maximalizovat omezenou životnost paměti NAND.

 Western Digital chystá disky se záznamem HAMR na rok 2016, SMR již příští rok
Western Digital chystá disky se záznamem HAMR na rok 2016, SMR již příští rok

Druhý typ by pak povahu zápisu SMR neskrýval. Pro komunikaci s počítačem by používal speciální protokol, vytvořený na míru pro záznam s překrývajícími se stopami. Operační systém by se na základě tohoto protokolu o záludnosti SMR postaral sám a tuto pružnost by mohl využít k optimálnější prací s takovým diskem. Na softwarové podpoře takových disků WD údajně spolupracuje s ostatními výrobci, takže by snad měla mít nějakou standardizovanou podobu.

Technologie HAMR přichází v současných plánech firmy někdy v roce 2016, a to jako další zlepšovák, který bude zkombinován s technologií SMR, neboť oba postupy se týkají různých aspektů zápisu, pročež se nevylučují. Western Digital již pracuje na prototypech disků, používajících HAMR, nicméně potvrzuje, že technologie má svá úskalí, které je třeba před nasazením ještě zvládnout. Největším problémem je přirozeně životnost a spolehlivost zápisových hlaviček. Prezentace také naznačovala, že firma by mohla vyrábět i disky používající HAMR bez technologie SMR, což by zřejmě mohlo mít smysl, pokud není potřeba zas tak vysoká kapacita, je však nutný předvídatelný a konzistentní výkon.

Schéma technologie HAMR
Schéma technologie HAMR

Vedle nutnosti integrovat do zápisové hlavy miniaturní laser a optiku (laser předehřívá povrch disku, čímž je možno zaznamenávat data do fyzicky menších stop) bude technologie HAMR údajně potřebovat nový materiál ke konstrukci ploten. Alespoň ale bude možné je dál vyrábět stejnými technologiemi, což by mělo problémy s přechodem zmírnit. SMR naopak zatím změny ve výrobě potřebovat nebude, tento zlepšovák by měla být aplikovatelný se současnou technologií.

Oproti firmě Seagate je plán Western Digitalu zpožděný o rok, respektive o dva (Seagate slibovalo SMR na rok 2013 a HAMR na rok 2014), v době reálného nasazení či rozšíření ale zase takový rozdíl být nemusí. Obě technologie každopádně do budoucna umožní zase o něco zvednout kapacity magentických úložišť.

 

Zdroj: The Register

Western Digital chystá disky se záznamem HAMR na rok 2016, SMR již příští rok
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů