Je tu první 10TB pevný disk bez hélia. I bez SMR má hustotu záznamu 1,66 TB na plotnu

4

Všichni výrobci pevných disků již naskočili na héliovou technologii a používají ji ke zvýšení kapacit. Někomu ovšem může tento zlepšovák přijít překomplikovaný a má třeba strach, aby to nebylo na štíru s dlouhodobou funkčností disku (což může být relevantní pokud třeba zařízení použijete pro archivaci) a vyprcháním plynu po letech neselhal. Western Digital má teď odpověď přesně na tuto výhradu: zřejmě první pevný disk (nebo jeden z prvních), který dosahuje kapacitu 10 TB, aniž by hélium používal.

 

10TB pevný disk poprvé bez hélia

Touto novinkou je magnetický disk WD (dříve HGST) Ultrastar DC HC330, který firma uvedla do své řady DC H300, v níž již má starší menší modely (4TB, 6TB a 8TB). Nový 10TB model DC HC330 je ovšem založený na novém základu. Používá plotny se zatím nejhustějším záznamem, 1,66 TB na jeden kotouč. Ty jsou přitom se standardním způsobem zápisu, nikoliv tedy typu SMR. Disk jich má uvnitř šest a dohromady to tedy dává kapacitu 10 TB – pochopitelně jde o 3,5palcový disk, mimochodem.

Media Cache Plus

Rychlost rotace je u tohoto modelu 7200 otáček/min. a osazena je 256MB mezipaměť DRAM. To nemusí znít jako mnoho, ale disk by měl mít ještě jednu kartu v rukávě: technologii Media Cache Plus. Ta spočívá v tom, že elektronika používá zároveň ještě nevolatilní mezipaměť NAND (její kapacitu neznáme), která slouží jako zapisovací buffer pro menší objemy dat. Tato technologie má zvyšovat výkon náhodného zápisu (IOPS) s malou hloubkou fronty až o 40 %.

Zatímco NAND cache by měl mít jen 10TB model, i menší Ultrastary řady HC300 by kromě tohoto měly mít z minulosti i technologii „Media Cache“ (ještě bez Plus), která spočívala ve vyhrazení speciálních stop vždy v určité rozteči na plotně, do kterých mohl disk rychle zapisovat přicházející data, trošku jako do pseudo SLC cache u SSD. Poté je musel v době nečinnosti přečíst a znovu uložit na jejich správné místo, ale vtip je v tom, že díky rozmístění těchto zón po celé ploše disku odpadne dlouhé nastavování hlavičky nad správné stopy – data se prostě sypou do nejbližší volné cache zóny a elektronika je „uklidí“ až později.

10TB HDD Western Digital Ultrastar DC HC330 2
10TB HDD Western Digital Ultrastar DC HC330

Po stránce výkonu uvádí WD, že Ultrastar DC HC330 má dosahovat stabilní zapisovací rychlosti v sekvenčním přístupu až 260 MB/s, což bude asi víc než u leckterého TLC SSD (nemluvě o QLC). Ty sice udávají mnohem vyšší špičkové hodnoty, ale po zaplnění jejich SLC cache propustnost velmi klesne. Zde by rychlost měla být udržitelná, efekt Media Cache v tomto není zřejmě zahrnutý. Disk má mít typickou latenci 4,16 ms a typický čas potřebný pro nastavení hlavičky na plotnu 8,0/8,6 ms (čtení/zápis).

Tento disk bude nabízen v několika variantách. Na výběr je z provedení s rozhraním SATA (6Gb/s) a SAS (12Gb/s), dále lze mít buď nativní 4KB sektory, nebo emulované 512B („512e“), u SAS jsou umožněné i jiné formáty. Dále pak existují také verze s podporou šifrování.

10TB HDD Western Digital Ultrastar DC HC330 1Spotřeba disku je kvůli použití běžné atmosféry uvnitř o něco vyšší, 8,0 W v nečinnosti a 9,2 W při zápisu (u tradičně žravějších verzí SAS je to 9,0–12,4 W), A protože jde o enterprise disk pro servery, NAS a rackové systémy či úložiště, není úplně nízká ani hlučnost, ta má být 34 dB v nečinnosti a 38 dB při pohybu hlavičky. Točení ploten asi bude dost slyšitelné a museli byste nejspíš řešit odhlučnění, pokud byste disk instalovali do domácího PC a požadovali ticho, jakého dosahují SSD nebo kultivované 5400otáčkové pevné disky.

Tento disk by se měl objevit v distribuce či být k mání zákazníkům v září. Cenu Western Digital neuvádí.

Galerie: Western Digital Ultrastar DC HC330, 10TB HDD bez héliové náplně

Je tu první 10TB pevný disk bez hélia. I bez SMR má hustotu záznamu 1,66 TB na plotnu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

4 KOMENTÁŘE