Western Digital vyrábí dvoupásmové Wi-Fi routery. Některé i s pevným diskem

0

Společnost Western Digital vymyslela další odbytiště svých pevných disků. Počínaje dneškem se chystá zaplavit trh Wi-Fi routery určené pro domácí uživatele. Produktová řada nese název My Net a prozatím obsahuje pět zařízení.

Začnu tím nejnudnějším – My Net Switch je osmiportový přepínač, který umožní provoz kabelové sítě rychlostí 10/100/1000 Mb/s. Bude stát 1600 Kč, což za takto „hloupé“ zařízení není zrovna málo. Spíš je to dost hodně.

 

Nyní již ke slíbeným bezdrátovým routerům. Nejslabší z rodiny bude My Net N600. Na portech nabídne rychlost pouze 100 Mb/s, proto možná raději využijete Wi-Fi. Ta slibuje kombinovanou rychlost až 600 Mb/s (předpokládám 300 Mb/s po 802.11n a 300 Mb/s po 802.11a). K dispozici je jeden USB port. WD stanovila sumu 2300 Kč jako adekvátní.

My Net N750 vám za cenu okolo 3100 Kč zahraje slušnou porci muziky. Integrovaný přepínač umožňuje po kabelech komunikovat už i gigabitovým Ethernetem, polepšila si i bezdrátová část, již z názvu se dá vyčíst kombinovaná rychlost přenosu až 750 Mb/s (300 Mb/s pásmem 2,4 GHz, zbytek pak v 5GHz síti). Dva porty USB umožní připojit tiskárnu i externí disk najednou.

Bezdrátové routery Western Digital z řady My Net

Bezdrátové routery Western Digital z řady My Net

Vrcholem schopností routerů se simultánním přenosem standardy 802.11n a 802.11a je rychlost 900 Mb/s (polovina v jednom i druhém pásmu). Přesně tolik zvládne v ideálních podmínkách i My Net N900. Jen o 100 Mb/s rychleji můžete přesouvat data mezi počítači pomocí kabelu. Portů bude na běžnou domácnost snad dostatek – sedm pro LAN, jeden pro WLAN. Dva porty USB musí stačit každému. V e-shopech se router hodlá honosit cenou okolo 4500 Kč.

Až doposud jste mohli pevné disky k routeru připojit pouze pomocí USB rozhraní. Inženýři ve WD se ale rozhodli, že to vypadá nevzhledně a disk tak integrovali přímo do těla routeru. V obchodech jej budete moci najít pod jménem My Net N900 Central. Vychází ze svého bezdiskového bratříčka, počet gigabitových portů však omezil na pět (čtyři pro LAN a jeden pro WAN).

Ani nevím, jestli vám mám sdělit, kolik peněz by vás bezdrátový router s diskem stál. No, zkusím to, ale raději se v klidu posaďte – 1TB varianta bude k mání za „lidových“ 9000 Kč, model s dvojnásobnou kapacitou pak zhruba 11 000 Kč.

Switch a bezdrátové (a bezdiskové) routery by již měly pomalu plnit sklady, Wi-Fi krabičky s úložným prostorem přijdou během příštího čtvrtletí. Alespoň budou mít čas výrazně zlevnit…

Zdroj: TZ

Western Digital vyrábí dvoupásmové Wi-Fi routery. Některé i s pevným diskem

Ohodnoťte tento článek!