Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně

V reakci na masové šíření dezinformací a manipulací a jeho důsledky Facebook omezuje přeposílání zpráv na WhatsAppu globálně.

2
WhatsApp
WhatsApp
-
Zdroj: logo: Facebook / koláž: Petr Urban / Cnews

V červenci jsme vás informovali o tom, že byl WhatsApp v Indii zneužit k šíření dezinformací, které bohužel vedlo i k fyzickým útokům. Některé skončily zabitím člověka. Facebook se k situaci musel nějak postavit. Začal osvětou, ale také si v novinách zaplatil reklamní prostor, kde se kromě osvětových bodů omluvil.

Především ovšem omezil možnost hromadného přeposílání zpráv. V Indii konkrétně konkrétně uživatelé a uživatelky mohli přeposílat zprávy pouze do pěti dalších konverzací, globálně byl limit nastaven na dvacet. Teď se ale pravidla znovu mění – na globální úrovni. Na svém blogu o tom provozovatel zatím mlčí, služba však limit pro přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací zavádí globálně.

V Jakartě to prozradila Victoria Grand, jak informuje agentura Reuters. Oficiálně se jedná o způsob, jak zabránit masovému šíření dezinformací a spekulací. Služba sloužila nebo slouží k distribuci smyšlených zpráv, upravených fotografií, videí bez patřičného kontextu, ale také podvržené zvukové nahrávky. Takové zprávy jsou problematické tím, že se obtížně sleduje jejich původce.

Zatímco na Facebooku a jemu podobných platformách je navíc možné u sdílených zpráv zobrazovat kontextuální informace (včetně ověření faktů), v soukromých konverzacích totéž provádět nelze – komunikace na WhatsAppu je šifrovaná na obou koncích, takže provozovatel obsah zpráv nevidí. Nová pravidla by měla být aplikována od pondělí, tj. 21. ledna 2019.

Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.5%) 8 hlasů

2 KOMENTÁŘE