WhatsApp bojuje s dezinformacemi. Mnohokrát přeposlané zprávy už hromadně dál nepředáte

Když se šíří dezinformace o koronaviru, někdy jde přímo o zdraví. WhatsApp používají dvě miliardy lidí, takže se dezinformace šíří i přes něj. Facebook představil nové pravidlo, které má pochybné zprávy omezit.

3

Když se WhatsApp rozhodne něco změnit, ovlivní to už přes dvě miliardy lidí. Nedávno klienty pro iOS a Android nabídly podporu tmavého režimu zobrazení. Jenže teď musí výrobce řešit palčivější problémy, které souvisí s aktuální koronakrizí. Problém specificky spočívá v šíření dezinformací, ačkoli Facebook dělá všechno proto, aby problém v čerstvém oznámení nepojmenoval, respektive ho pojmenuje jednou a sdělení skryje doprostřed zprávy, kde relativně snadno zapadne.

Zmiňuje ovšem svou předchozí snahu o řešení – přeposlané zprávy loni začal označovat dvojitou šipkou, aby bylo zřejmé, že je nepsala osoba, od které jste zprávy přijali. Specificky se to týká zpráv přeposlaných více než pětkrát. U přeposlané zprávy se neuchovává informace o původu, takže nikdy nevíte, kdo za ní stojí.

Teď vchází v platnost navazující pravidlo. Zprávy přeposlané více než pětkrát, které už označuje speciální symbol, lze dále přeposlat do max. jedné konverzace najednou. Facebook uvádí, že chce tímto na komunikační platformě udržet soukromí a intimitu.

Setkáváte se na WhatsAppu s dezinformacemi týkajícími se koronaviru?

Začátkem loňského roku byl pro změnu zaveden limit, který umožňuje jakoukoli zprávu naráz přeposlat max. pěti lidem. Testování bylo zahájeno v Indii, kde různé nepravdivé zprávy způsobovaly krvavé násilí. Jedná se o jeden z možných vedlejších efektů platformy, která slibuje soukromí, takže ani její provozovatel kvůli šifrování nemůže obsah kontrolovat. Se svobodou přichází zodpovědnost. Po zavedení tohoto limitu došlo ke 25% snížení přeposílání zpráv na WhatsAppu.

Zdroj: WhatsApp Blog

WhatsApp bojuje s dezinformacemi. Mnohokrát přeposlané zprávy už hromadně dál nepředáte
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE