Wi-Fi 6 síťovky pro hráče Killer AX1650 už existují i jako samostatná karta do PCIe

0

Pokud vás zaujaly zlepšováky a možnosti ladění síťového provozu možné u Wi-Fi síťovek Killer a chtěli byste ji mít v desktopu, dají se teď koupit samostatně.

Desktopové základní desky s dražší výbavou mívají dnes už často zabudovanou bezdrátovou konektivitu v podobě modul do M.2 ve speciálním slotu (tak se dnes bezdrátové karty vyrábějí kvůli notebookům). Bezdrátové karty pro hráče Rivet Networks Killer – které koupil a nyní vyrábí Intel – jsou dnes dostupné jen v této zabudované podobě.

Pokud by vám to ale bylo líto a chtěli jste takovouto bezdrátovku přidat do už existujícího počítače, bude teď možnost. Firma Intel/Rivet Networks totiž vstoupily do nových vod a přidaly do nabídky samostatný bezdrátový adaptér pro desktopová PC v podobě karty do slotu PCI Express.

Hráčské Wi-Fi 6 do slotu PCI Express

Toto provedení dostala nyní karta Killer AX1650. Ta byla vydána už před rokem právě jako modul M.2, ale stále je to to nejmodernější, co lze mít (hardwarová část je obstarávaná adaptérem Intel AX200). Adaptér podporuje Wi-Fi 6 (802.11ax) s 2×2 MIMO. Umí 160MHz kanály pro větší propustnost, je samozřejmě dvoupásmový (2,4/5 GHz).

Teoretická maximální propustnost stahování dat je až 2,4 Gb/s, ale v praxi samozřejmě dosáhnete méně. Kromě Wi-Fi adaptér poskytuje i Bluetooth 5.1.

Rivet Networks Killer AX1650 jako karta pro desktop 14
Rivet Networks Killer AX1650 jako karta pro desktop (Zdroj: Amazon)

Desktopová verze má rozhraní PCI Express 3.0 ×1 a jde vlastně o adaptér do slotu, do nějž je osazen klasický modul AX200/AX1650 s anténkami vyvedenými na záslepku (možná by se tedy dal i upgradovat). Nasazení antén hned na záslepku je možná slabina, možná by bylo šikovnější, pokud by antény měly kabel a umožňovaly tím větší svobodu v umístění.

Rivet Networks Killer AX1650 jako karta pro desktop 16 Zdroj: Rivet Networks

PCIe verze umí všechny softwarové vymoženosti adaptéru Killer AX1650. Nastavitelnou prioritizaci herních paketů, pozastavování nekritického síťového provozu na pozadí, nebo i teaming s drátovou Ethernetovou síťovkou Killer – pokud už ji máte na desce.

Galerie: Speciální funkce Wi-Fi adaptéru Killer AX1650

Cena něco přes 1700 Kč?

Toto desktopové provedení se už objevilo na prodej například na Amazonu, s cenou 65 eur. U nás ho bohužel ještě vyhledávače cen nenalézají, ale tato částka by odpovídala 1730 Kč, což by bylo slušné. Na trhu jsou už dnes PCIe karty podporující Wi-Fi 6 (některé i s adaptérem Intel AX200), ale stojí typicky stejně či spíš víc, často přes dva tisíce (s jednou výjimkou, Asus PCE-AX3000 je teď v jednom eshopu s výraznou slevou za necelých dvanáct set…).

Uvidíme, zda bude firma Rivet Networks teď zkoušet nabízet přímo vlastní samostatné karty i od dalších produktů. Firma má v nabídce 2,5Gb/s Ethernety Killer E3000E3100, které by také asi teoreticky mohly dostat podobu karty a možná by našly odezvu mezi těmi, kdo mají desku jen se starým gigabitem. Nicméně multigigabitové karty jsou už dostupné (zejména s čipy Aquantia/Marvell) od většího množství výrobců, takže přínosem by byla asi hlavně ona softwarová vrstva – pro ty, kdo o ni stojí.

Rivet Networks Killer AX1650 jako karta pro desktop 13 Zdroj: Amazon

Desktopová Wi-Fi 6 karta Rivet Networks Killer AX1650 (Fotogalerie)

Zdroje: Rivet Networks, ComputerBase

Wi-Fi 6 síťovky pro hráče Killer AX1650 už existují i jako samostatná karta do PCIe
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62.5%) 8 hlasů