Wi-Fi 802.11ad alias WiGig bude v mobilech příští rok s rychlostí 4,6 Gb/s [MWC]

0

Ve sféře bezdrátové komunikace je stále ještě horkou novinkou vysokorychlostní Wi-Fi 802.11ac. Paralelně se ale rozjíždí ještě další standard, označený 802.11ad, používající namísto tradičních frekvencí 60GHz pásmo. Jednou z firem, která pro tuto technologii vyvíjí bezdrátové adaptéry, je Wilocity; na MWC 2014 prezentovala svůj arzenál existujících i plánovaných čipů. Zatímco do notebooků má Wi-Fi 802.11ad již cestu otevřenou, příští rok by se už mohly objevit i čipy pro použití v mobilních telefonech a tabletech.

Spíše než na označení Wi-Fi 802.11ad si možná vzpomenete na pojem WiGig, jak se technologie, mezitím přijatá do portfolia Wi-Fi Alliance, nazývala dříve. Oproti 802.11ac používá standard WiGig frekvenční spektrum 60 GHz, takže se nebude bít s klasickými bezdrátovými sítěmi, které obývají frekvence 2,4 a 5 GHz. Použité záření má malý dosah a mnohem méně prostupuje zdmi, takže bude na jednu stranu méně rušit okolí, zase ale bude mít problém pokrýt signálem více místností. WiGig tedy není určen pro formování klasických sítí, ale spíše pro vzájemnou komunikaci zařízení a periférií – například pro přenos obrazu z mobilu do televize, či pro připojení tabletu/notebooku k bezdrátové dokovací stanici (na WiGig je založen například bezdrátový dok Dellu pro notebooky Latitude).

V současnosti už má Wilocity čipy WiGig/802.11ad pro použití v laptopech a na nich založené moduly. V nabídce je řešení pro slot Mini-PCI Express a letos přijde i modul pro slot M.2. Ty ale pochopitelně nejsou dost úsporné ani kompaktní pro použití v tabletech a mobilech. Pro mobilní zařízení proto Wilocity na MWC představilo nový, dostatečně miniaturizovaný čipset s označením Wil6300. Tento adaptér bude schopen komunikace s přenosovou rychlostí až 4,6 Gb/s (připomeňme, že nebude omezen rušením z okolních 2,4/5GHz sítí).

Adaptéry pro WiGig na MWC 2014 (AnandTech)
Adaptéry pro WiGig na MWC 2014 (AnandTech)

Wil6300 bude vyráběn na 28nm procesu, což má srazit příkon zařízení do únosných mezí. Maximální spotřeba při nejvyšší zátěži (třeba při přenosu souborů) má sahat až k 0,7 W, při běžném provozu by se ale měla pohybovat v únosném rozmezí 200–300 mW. Pokud nebude WiGig aktivní, spotřebuje adaptér méně než 1 mW. Díky tvarování paprsků (beam forming) mají adaptéry zvládat i přenos na delší vzdálenost, při nižších rychlostech údajně až 50 metrů.

 

Wil6300 zatím není v produkci, takže na MWC firma fungování WiGig demonstrovala na existujícím méně úsporném hardwaru. Vzorky mají být hotové v třetím kvartále letoška, masová výroba se zřejmě uskuteční až v roce 2015, kdy by se už technologie mohla dostat do konkrétních zařízení. WiGig by nemusel telefony příliš prodražit – modul kombinující Wi-Fi 802.11ad a tradiční síťovku 802.11n by údajně při dostatečně masové výrobě nemusel stát víc, než adaptér standardu 802.11ac.

Zdroje: AnandTech, Wilocity

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto