Wi-Fi v celém domě. EasyMesh spojí routery různých výrobců

0
Asus RT-AX88U
Asus RT-AX88U

Jsou to už dva roky, co se i v domácnostech začaly používat Wi-Fi postavené na tzv. mesh sítích. Ty stojí na jednom hlavním routeru a s ním propojených satelitech, které pokrývají části domu nebo zahrady, kam signál hlavní jednotky nedosáhne. Z uživatelského pohledu je přitom vidět pouze jediná síť a jedno nastavení. Mezi přístupovými body se při pohybu po domě automaticky přepíná, aniž by došlo k výpadku spojení.

Vlastní domácí mesh již představily společnosti Netgear (Orbi), Asus (Lyra), Google (Wifi), Ubiquiti (AmpliFi) či Linksys (Velop). U všech platí, že mesh funguje pouze s produkty jednoho výrobce. To ale změní EasyMesh, kterou navrhla samotná Wi-Fi Alliance. Do mesh sítí konečně přináší interoperabilitu, díky níž budete moci spojit routery různých výrobců.

Wi-Fi EasyMesh
Wi-Fi EasyMesh

EasyMesh je pouze certifikační program, podle něhož poznáte kompatibilitu. Samotná technologie stojí na specifikacích Multi-AP. Síť v tomto režimu řídí jeden Wi-Fi router označený controller, ke kterému jsou pomocí Ethernetu nebo Wi-Fi připojeny další routery nazvané jako agents.

Technologie automaticky monitoruje stav sítí, jednotlivé routery si mezi sebou posílají informace o zátěži ale i svých schopnostech (síla signálu, propustnost, dostupná pásma a kanály). Hlavní jednotka se stará o automatické připojování a konfiguraci nových satelitů, optimální vytížení sítě (aby všichni nebyli připojeni jednomu bodu) a stejně jako v případě mesh sítí jednoho výrobce o to, aby uživatel mohl vše nastavovat z jednoho místa a navenek viděl celistvou síť.

Kdy se EasyMesh objeví v prvních produktech a jestli bude možné technologii doplnit aktualizací firmwaru do stávajícího hardwaru, Wi-Fi Alliance neuvádí. K EasyMeshi se zatím vyjádřily jen společnost vyrábějící síťové čipy, jako je Qualcomm, Broadcom či MediaTek. Výrobci koncových krabiček nikoliv. Prvních plodů bychom se ale mohli dočkat na nadcházejících konferencích, jako je červnový Computex nebo podzimní IFA.

Wi-Fi v celém domě. EasyMesh spojí routery různých výrobců
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlasů