Wi-Fi bude opět bezpečné. WPA3 ochrání i otevřené sítě

2
Wi-Fi
Ilustrační foto (zdroj: ivke32 / Pixabay)

Wi-Fi jsou dnes nejčastěji chráněny technologií WPA2 starající se o autentizaci a šifrovaní sítí. Sada těchto protokolů ale pochází už roku 2004 a doposud neměla nástupce. Když bylo loni na podzim WPA2 kompromitováno exploitem KRACK, vývoj to rychle posunulo kupředu. Wi-Fi Alliance, sdružení výrobců spravující bezdrátový standard, proto včera představilo WPA3.

Přidává čtyři nové prvky ochrany, které zlepší bezpečnost sítí. Konkrétní detaily ale zatím zveřejněny nebyly.

  • V otevřených sítích v kavárnách apod. již mezi přístupovým bodem a připojeným zařízením bude probíhat šifrovaná komunikace, kterou nebude možné odposlouchávat. Šéf marketingu WFA Kevin Robinson ale dodává, že nejde o neprůstřelné řešení, jen nezbytné minimum, aby váš proud packetů nemohli snadno zaznamenávat ostatní uživatelé v dosahu.
  • Přibude účinnější ochrana u sítí zabezpečených slabým heslem. Nebude již možné slovníkovým útokem nebo hrubou silou zkoušet všechny možné kombinace, systém takové typy útoků zablokuje.
  • Žárovky, chytré vysavače a jiné spotřebiče využívající internet věcí budou rovněž bezpečnější. Aktuálně jsou totiž výrobky bez displeje kvůli jednoduchosti snadno napadnutelné. WPA3 má přinést možnost tato zařízení nastavovat pomocí blízkého mobilu či tabletu.
  • WPA3 podporuje nové 192bitové šifrování z Commercial National Security Algorithm Suite (CNSA Suite) vyvinutého v americkou vládní organizací. Bez bližších podrobností pouze víme, že půjde o extra stupeň ochrany určený pro citlivé sítě v podnicích nebo úřadech.

Zatím ani nevíme to hlavní, kdy se WPA3 objeví v prvních produktech a zdali půjde technologii dostat aktualizací firmwaru do současných zařízení, nebo bude potřeba vytvořit nová.

Wi-Fi bude opět bezpečné. WPA3 ochrání i otevřené sítě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE