Wi-Fi všech zemí, spojte se. Síť Fon je dostupná zdarma a pro všechny

0

Když se chcete připojit k internetu jinde než doma, máte zpravidla na výběr dvě možnosti. Buď sáhnete po drahém mobilním internetu s omezeným datovým objemem, nebo vyhledáte volně dostupnou síť Wi-Fi. Restaurace a jiné podniky je nabízejí svým zákazníkům, často jsou dostupné i mimo jejich provozovny. Nezřídka narazíte také na nechráněné sítě domácích uživatelů.

Jde to však snadněji. Vznikají komunitní sítě, kde si konektivitu jednotliví členové navzájem sdílejí. Já se připojím k tobě, ty zase ke mě. V Česku na tomto principu stojí CZFree.Net. Pro běžné uživatele je to stále zbytečně komplikovaná služba vyžadující určité znalosti. Americký kabelový operátor Comcast začal loni stavět celonárodní síť Xfinity, jež je implementována přímo v modemech/routerech. Každý zákazník získá přihlašovací údaje a těmi se pak transparentně připojí všude, ať už to má blíže Atlantiku, nebo Pacifiku.

Fon
Fon  

Moc se o tom neví, ale existuje iniciativa, která chce vytvořit jednu velkou globální síť. Jmenuje se Fon. Stojí za ní Argentinec Martín Varsavsky, firmu v roce 2006 založil ve Velké Británii, ale centrálu má ve španělském Madridu. Už původ je dost kosmopolitický.

 

Já k tobě, ty ke mě

Cíl je jednoduchý. Každý, kdo síť rozšíří, se na oplátku může připojit k ostatním. V praxi si tak koupíte speciální modem, případně jej získáte od vašeho operátora, a díky tomu se budeme moci zdarma připojit v Británii, Japonsku, USA, Německu, prostě všude, kde je pokrytí. V síti Fonu je aktuálně bezmála 13 milionů hotspotů.

Ty se rozšiřují především díky spolupráci s operátory, kteří poskytují modemy s upraveným firmwarem zahrnujícím Fon. Mezi ně patří například bývalý British Telecom (dnes BT Group), největší tamní operátor. I proto je signál Fonu dostupný v téměř celém Spojeném království. Aktuálně Fon spolupracuje s korejskou jedničkou KT a australskou Telstrou.

Pokrytí ve světě Pokrytí v Londýně
Pokrytí ve světě | Pokrytí v Londýně

Obdobná spolupráce funguje na celonárodní úrovni v Německu, Polsku, Francii, Belgii, Nizozemsku, Portugalsku, Řecku, JAR, Brazílii či Japonsku. Někde jsou pokrytá především města, například Madrid, Moskva, Záhřeb. Pár hotspotů najdeme také v Česku nebo na Slovensku, ale je jich opravdu málo na to, abychom mohli mluvit o „porkytí“. Ani USA se příliš nezapojují.

Fonera Fonera Fonera

Klíčová je opravdu snaha operátorů. Každý (i u nás) ale může využít své stávající připojení a za 39 eur (1000 Kč) si koupit router Fonera. Jde o malou krabičku s rozměry 82 × 82 × 27 mm a hmotností 70 gramů. Podporuje standard Wi-Fi 802.11b/g/n, tedy jen v 2,4GHz pásmu.

SLOVNÍČEK
:: fon – síť
:: fonera – přístupový bod
:: fonero – uživatel

Odpojitelná anténa má výkon 3 dBi. Fonera vzadu nabízí po jednom konektoru WAN a LAN. Pomocí jsou různých SSID vytvoří dvě různé sítě. Jednu soukromou s vyšší prioritou, a pak tu veřejnou, označenou v éteru jako FON_FREE_INTERNET apod.

K celosvětovému roamingu pak potřebujete ještě přihlašovací údaje, ty získá každý po koupi Fonery nebo přístroje od operátora. Po připojení k síti se vám v prohlížeči otevře stránka, kde zadáte jméno a heslo. Poslední verze Fonery je už dokonce připojena k Facebooku. Vlastník ji spáruje se svým profilem a všichni jeho přátelé se budou moci připojit, aniž by museli zadávat heslo.

Zvláštní verzi Fonery chystá Fon i pro malé a středně velké podniky, typicky restaurace nebo hotely. U nich bude teoreticky možné uvolnit uživatelům přístup tehdy, pokud dají Like firemní stránce onoho podniku. Fon myslí i na ty, kteří své připojení sdílet nechtějí, ale rádi by sami využívali konektivity ostatních. Každý hotstop může takovému uživateli prodat časově omezený přístup na 25 minut, hodinu, den nebo pět dní.

Je velká škoda, že se Fon zatím nerozšířil i u nás. Pár jednotlivců, kteří si koupí Foneru, nestačí. Význam by mělo až zapojení některého z velkých operátorů: O2, UPC. Netbox, případně menších regionálních providerů. Pokud ale často cestujete do dobře pokrytých zemí, tisícovka utracená za router bude dobrá investice.

Ohodnoťte tento článek!