WiDi 3.5: Intel vylepšil bezdrátový přenos obrazu. Nově podporuje Miracast

0

Již pár let pracuje Intel na technologii pro bezdrátové připojení obrazovek, pojmenované WiDi. Jejím hlavním cílem je zejména snadné připojení televizí k notebookům. Polovodičový gigant nyní odpůrcům kabelů nadělil novou verzi tohoto nehmotného rozhraní: WiDi 3.5. Novinka přinese změny v kvalitě přenosu, nové schopnosti, ale i kompatibilitu se zařízeními, která dříve technologii Intelu nepodporovala.

Jednou z předních novinek je totiž schopnost komunikace pomocí obdobné technologie Miracast. Ta nepřísluší konkrétní firmě, jde o standard pocházející od Wi-Fi Alliance. Díky podpoře ze strany Intelu by tak se tak tato specifikace mohla stát jakousi lingua franca – formátem, s nímž si poradí většina televizí či jiných zařízení. Po instalaci updatu by každopádně váš stroj měl začít fungovat s televizemi s certifikací Miracast, takže už nebude třeba kupovat speciální adaptér.

Technologie Intel WiDi 3.5

Intel také zapracoval na odezvě (inputlagu, chcete-li) celého systému. Jde o docela zásadní věc, protože zpoždění mezi například pohybem myši a jeho projevem na obrazovce může být tak nepříjemné, že prakticky znemožní práci. U procesorů Ivy Bridge se údajně podařilo odezvu stlačit na 60 ms (což je dobré), u starších Sandy Bridge pak na 250 ms (což je naopak docela bída, WiDi 1.0 se však prý vyznačovalo zpožděním až 650 ms!). Ovšem čísla platí pouze pro připojení k zařízení s nativní podporou WiDi, a to prý ještě jen s novějšími modely. Při použití formátu Miracast bude odezva horší. Vedle toho by se také vysílání mělo zefektivnit, takže při něm notebook vydrží déle s akumulátorem (doufejme, že toho nebylo docíleno silnější kompresí a tedy horší kvalitou obrazu).

Vedle Ivy Bridge a Sandy Bridge podporovaly technologii WiDi i starší čipy Intelu, ještě založené na architektuře Nehalem/Westmere. U těch ale bohužel s novým softwarem nepochodíte, WiDi 3.5 podporovat nebudou. Tato CPU postrádají hardwarový enkodér Quick Sync, těžko však říct, zda je jeho absence natolik kritická, či zda vás jen Intel chce pošťouchnout ke koupi nového stroje.

Technologie Intel WiDi 3.5

Novinkou, která by potenciálně mohla dopadnout velmi zajímavě, je podpora USB zařízení typu HID. K televizi či přijímači signálu WiDi bude díky tomu možno připojit myš, klávesnici nebo gamepad. Tento zlepšovák asi moc neohromí uživatele notebooků či módních ultrabooků, mnohem větší možnosti ale vidím pro desktopová PC. Řeší se tak situace, kdy máte počítač a televizi v různých místnostech, ale chcete se podívat na film nebo si zahrát na velké obrazovce. Díky WiDi můžete obraz poslat bezdrátově do obýváku, a nyní navíc na dálku ovládat své PC. Televize zprostředkuje připojení gamepadu či klávesnice, a tak můžete hrát hry pro PC či brousit webem pěkně z gauče (nebo z jiného místa dovybaveného vhodným zobrazovadlem – mou zhýralou mysl napadá třeba koupelna nebo záchod).

 

Pravda, docílit toho lze i s použitím bezdrátových periferií (pokud ovšem fungují skrze zdi jako WiFi), s čímž asi Intel do budoucna také počítá. Soudě podle náznaků z konference IDF zřejmě firma časem plánuje na podobném principu postavit veškeré připojování periférií k (přinejmenším přenosným) počítačům. Bezdrátová komunikace sítí WiFi tak vlastně bude fungovat jako jakási virtuální dokovací stanice.

Zdroje: PC Perspective, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!