WiGig: až 7 Gb/s vzduchem

0

Včera byly zveřejněny specifikace nového bezdrátového rozhraní WiGig aliancí WGA (Wireless Gibabit Alliance). Aliance byla založena letos v květnu/máji a už tehdy slibovali hotové specifikace v1.0 na konci roku. WiGig pracuje v nelicencovaném 60GHz pásmu, prozatím tak nehrozí zahlcení jako v případě 2,4GHz, které dnes využívá většina bezdrátových technologií. To hlavní výhodu je rychlost až 7 Gbps, tedy více než desetinásobek W-Fi 802.11 n (600 Mbps).

WiGig by měl sjednotit přenos dat, internetu, HD videa i zvuku napříč počítači, spotřební elektronikou, mobily… Fyzická vrstva je přizpůsobena pro mobilní zařízení s malou spotřebou i pro vysoký výkon těch, které jsou připojeny k elektrické síti. Linková vrstva, resp. její součást MAC podvrstva je zpětně kompatibilní s IEEE 802.11 standardem. Na vzdálenost 10 metrů by neměl být problém dosáhnout rychlosti 1 Gbps, ve zvláštních případech to bude až oněch 7 Gbps.

Bezdrátový WiGig se stane konkurencí nebo pokořitelem podobných sítí UWB, WirelesHD (4 Gbps) nebo WHDI (3 Gbps), druhý jmenovaný představil finální specifikace ještě den před WiGig. Příští rok bychom se měli dočkat prvních certifikovaných zařízení.

Členem aliance WGA je dnes většina hardwarových společností: Atheros. Broadcom, Dell, Intel, LG, Marvell, MediaTek, Microsoft, NEC, Nokia, Panasonic, Samsung, Toshiba, Nvidia, spolupracují však i AMD, Realtek, Ralink, Texas Instruments a další.

Zdroj: WiGig

WiGig: až 7 Gb/s vzduchem
Ohodnoťte tento článek!