WikiLeaks: kruté pravdy z války v Iráků jsou venku

0

Portál WikiLeaks odhalil 391 831 tajných dokumentů z irácké války. Popisují největší vojenské akce, které byly provedeny od 1. ledna 2004 až do konce loňského roku (kromě května 2004 a března 2009). Dokumenty psané nižšími americkými důstojníky např. tvrdí, že ve válce v té době zemřelo 109 032 lidí, z toho 66 081 civilistů (60 % všech obětí!), 23 984 nepřátel (povstalci), 15 196 (irácké síly) a 3771 (spojenecká armáda). Počet civilních obětí je tak o 15 000 větší než uvádějí americké statistiky a vychází, že každý den zemře 66 civilistů.

Válka v IrákuVrstva se všemi obětmi masakrů v Iráku, zdroj: Guardian

Mezi politiky vyvolal únit dokumentů opět velký poprask. Kromě toho se dostaly ven informace o mučení iráckými vojáky a policisty, který spojenecké jednotky pouze přihlížely atd.

Pentagon se k dokumentům příliš nehlásí, zvěřejnění považuje za ostudné a nepřátelům prý dává návod, jak na spojence útočit, když už znají jejich postupy. Britská strana také kritizuje únik, ale dodává, že obsah je opravdu závažný. O dokumenty se už začalo zajímat také OSN.

Ale únik kritizuje také irácký premiér Núrí Málikí, který si myslí, že jde o politickou hru, která má zamezit sestavení nové vlády. Většina mučených obětí byl totiž iráčští sunnité (umírněnější skupina muslimů), kteří s politikou Málikího nesouhlasí.

WikiLeaks plánuje vydat další dokumenty ještě z afghánské války, už v létě vydal první balíček 77 000 dokumentů.

Zdroj: Yahoo News, WikiLeaks

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář