Wikipedia chce být do roku 2015 dvakrát větší a kvalitnějšími informacemi

0

Wikimedia Foundation (WMF), nadace provozující největší svobodné projekty světa včetně Wikipedie, odhalila plány, kterých by chtěla dosáhnout v příštích třech letech. Nesmělé tedy rozhodně nejsou.

Počet návštěvníků webů Wikimedie
Počet návštěvníků webů Wikimedie

  1. Dosah. Návštěvnosti webů Wikimedie stále rostou, aktuálně je to 488 milionů měsíčně. Do tří let chce WMF toto číslo zdvojnásobit na miliardu. Pomoci mají projekty jako Wikipedia Zero – bezplatné mobilních připojení k Wikipedii v rozvojových zemích.
  2. Počet článků Wikipedie. Rovněž více než zdvojnásobení. Aktuálně je v největší encyklopedii uloženo 23,7 milionu článků (říjen 2012), každý měsíc přibude okolo 10 000 nových. Do roku 2015 jich WMF chce 50 milionů.
  3. Kvalita informací. WMF chce o čtvrtinu více obsahu, který bude hodnocen nadprůměrně (v české Wiki zatím hodnocení chybí).
  4. Množství autorů. Je třeba udělat ze čtenářů přispěvatele. Každý měsíc má počet editorů (s 5+ úpravami) dosáhnout 200 000. Aktuálně jich je jen 80 000.
  5. Více žen a editorů z jihu. Většina editorů jsou mužského pohlaví a na obsahu se nejvíce podílí „bohatý sever“. Plánem do roku 2015 je zdvojnásobit počet ženských editorek na 25 % a Jižanů na 37 %.

Zpráva se zmiňuje o možných rizicích. Je například pravděpodobné, že návštěvnost Wikipedie bude klesat vinou pokročilých služeb, které využívají encyklopedická data. Je to například Google Now, Google Knowledge Graph nebo Apple Siri. Těmto asistentům položíte dotaz a oni odpoví díky informacím z otevřené Wikipedie.

 

A jak vypadá česká Wikipedia? O víkendu přibyl čtvrtmiliontý článek, denně jich přibude okolo stovky, ale dojde už k více než 240 000 úprav. Lidé zhlédnou 80+ milionů stránek měsíčně. Na milion čtenářů prý vychází jen 51 editorů. Editorů s 5+ úpravami za měsíc je okolo 600, velmi aktivních editorů (100+ úprav) asi 90. Hromadu dalších statistik najdete zde a zde.

Zdroj: Wikimedia

Wikipedia chce být do roku 2015 dvakrát větší a kvalitnějšími informacemi

Ohodnoťte tento článek!