Wikipedia hledá fotografy. Díky této aplikaci se můžete na encyklopedii podílet i vy

0
Aplikace Wikimedia Commons
Aplikace Wikimedia Commons

Nadace Wikimedia uvedla novou verzi aplikace Commons pro Android. Stahovat ji můžete z Play Storu, F-Droidu a nadšenci mohou zkompilovat i vlastní verzi díky otevřeným kódům. Commons je knihovna multimédií (fotek, zvuků a videí), které se používají na Wikipedii a jiných wikiprojektech. Mobilní aplikace však slouží čistě pro fotografie.

Stačí se přihlásit a pak do online knihovny nahrát již hotové nebo nafotit nové snímky. V aplikaci je i karta Poblíž, která ukáže místa v okolí, jež by bylo vhodné nafotit. Uvidíte, jak jsou daleko, a po kliknutí se otevře mapová aplikace, která vás na místo dovede. V mém případě byla spousta položek pojmenována ve formátu Qxxxxx a bez mapy bych vůbec nevěděl, co to má znamenat.

U fotek v Commons můžete vložit název i vlastní popisek. Zvolit lze typ licence od nejvolnější CC0 až po CC BY-SA. A jak upozorňují autoři, nahrávat je možné jen vlastní fotografie památek, objektů, slavných osobností, zvířat, jídel atd. Zakázány jsou selfie, fotky s copyrightem nebo screenshoty nesvobodných aplikací.

Ohodnoťte tento článek!