Wikipedia opět žádá fanoušky o peníze. V prosinci by chtěla vybrat 25 milionů dolarů

0

Největší encyklopedie světa je pátým nejnavštěvovanějším webem a zároveň největším, který neobsahuje žádnou reklamu. Žije pouze ze sponzorských příspěvků. Uživit projekt, na němž dělá 300 lidí a navštěvuje jej půl miliardy lidí, má nemalé náklady. Mateřská organizace Wikimedia Foundation rozjela v prosinci nové kolo financování, během měsíce chce vybrat 25 milionů dolarů. Průměrný příspěvek činí 15 dolarů, Wikimedia by potřebovala 1,7 milionu takto ochotných sponzorů.

Wikipedia chce v prosinci 2015 vybral 25 milionů dolarů
Wikipedia chce v prosinci 2015 vybrat 25 milionů dolarů

K čemu peníze slouží? Wikimedia jimi zaplatí zaměstnance, kteří se starají o provoz celého projektu. Část nákladů spolkne provoz serverů, připojení, jejich vývoj a údržba. Wikimedia finančně podporuje některé editory a ve vybraných chudších zemí platí mobilním operátorům za to, aby měli lidé přístup k informacím zdarma.

 

Wikipedia je nejstarší projekt Wikimedie. Patnáctého ledna 2016 oslaví již 15. výročí. Za tu dobu na ní vzniklo 35 milionů článků v téměř 300 jazycích. Každý měsíc mají tyto stránky přes 15 miliard zhlédnutí.

Zdroj: Wikimedia

Wikipedia opět žádá fanoušky o peníze. V prosinci by chtěla vybrat 25 milionů dolarů
Ohodnoťte tento článek!