Wikipedia v roce 2014: více fotek, zvuku, videa a jednodušší editace

0

Vývojáři organizace Wikimedia Foundation zveřejnili svou „multimediální vizi“ pro rok 2016. Chtějí, aby jejich stránky v čele s Wikipedií obsahovaly více obrázků, zvuku, videa a aby práce s nimi byla jednodušší i pro občasné čtenáře. Zároveň s tím vydali seznam cílů pro letošní rok, díky kterým této vize dosáhnou.

Změnou projde samotné zobrazování fotografií. Teď je uživatel přesměrován na stránku, kde vidí jen miniaturu a kolem spousty textu a tabulek. To jej může vyděsit, proto bude kladen větší důraz na samotný obrázek. Na přiloženém videu můžete vidět, jak by budoucí galerie mohla vypadat.

Spolu s tím chtějí zjednodušit samotné nahrávání, aby nový obsah mohl přidávat kdokoliv, ideálně skrz mobilní aplikaci. Vývojářský tým chce upload zrychlit a přidat podporu nových multimediálních formátů. Právě probíhají jednání ohledně využívání licencovaných formátů z rodiny MPEG, zatím Wiki používala jen svobodné formáty.

 

Zároveň více propojí multimediální databázi Commons a ostatní Wiki- projekty. Aktuálně se v článcích využívá jen 40 % nahraných souborů. To je jednak dáno jejich horší technickou kvalitou, ale také horší dostupností – špatně se vyhledávají a značkují. Nahrávání se týká i chystaný nástroj pro hlášení nevhodných souborů, ať už z důvodu mizerné kvality, nebo porušování autorských práv. Pomocí soutěží jako Wiki miluje památky chtějí oslovit další přispěvatele. Ty má nalákat i nová zpětná vazba (diskuze k nahraným souborů) a chystané notifikace (autor se dozví, až někdo jeho soubor použije v článku).

Wikipedia dnes mimochodem slaví 13. narozeniny. Během svého teenagerského světu vyrostla v 6. nejnavštěvovanější web světa. Má přes půl miliardy měsíčních uživatelů a 75 000 aktivních editorů. Uživatelé měsíčně zhlédnou přes 18 miliard stránek, z toho čtyři miliardy na mobilu.

Zdroj: Wikimedia (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!