Wikipedia znovu prosí o peníze, aby mohla přežít

0

Tak jako každým rokem se v listopadu znovu objevil na stránkách Wikipedie dopis, ve kterém její zakladel Jimmy Wales prosí o přispění na provoz. Pátý nejnavštěvovanější web světa je stále sponzorován komunitou a prostředky organizace Wikimedia Foundation. Na reklamu přitom nikdy nepřistoupí.

A ač je Wikipedia komunitou také navštěvována a spravována, stále za Wikipedií stojí téměř stovka placených lidí na plný úvazek a hlavně je třeba pokrýt stále se zvyšující nároky provoz serverů, jejich údržbu, vývoj a také připojení.

Wikipedia

Google vlastní až milion serverů. Yahoo zaměstnává něco okolo 13 tisíc lidí. My si vystačíme s 679 servery a 95 zaměstnanci. Wikipedie je mezi 5 nejnavštěvovanějšími weby a měsíčně slouží 450 milionum lidí – s miliardou návštívených stránek každý měsíc.

Podle Walese by stačilo, kdyby každý čtenář Wikipedie přispěl ročně 5 americkými dolary. Pak by se vybralo dostatek peněz na celoroční chod webu za jeden den. Jenže ne každý přispěje, proto se peníze sbírají i dva měsíce. Loni například trvalo 50 dní, než se vybralo 16 milionů dolarů.

Pokud budou samotní uživatelé i nadále tak štědří, Wikipedia bude moci fungovat dále. Platit lze kartou, převodem, pomocí PayPal a Skrill od Moneybookers. Minimálně částka je 1 USD (18 Kč), horní limit není :-).

Wikipedia znovu prosí o peníze, aby mohla přežít

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář