Win7Codecs: první balíček s kodeky pro nová Windows 7

0

Bez kodeků ani ránu. To je heslo mnoha zkušenějších uživatelů, kteří na počítači sledují video v nejrůznějších formátech. Není to sice tak úplně pravda, kromě samostatných kodeků podporovaných všemi přehrávači můžete nainstalovat i některé přehrávače, které mají potřebné kodeky v sobě, každopádně tak či tak kodeky potřebujete.

Výjimku ze zažité praxe nebude představovat ani nový operační systém od Microsoftu, Windows 7. I zde samozřejmě budete moci instalovat jednotlivé kodeky podle toho, pro jaký typ videa je budete potřebovat. Tak jako u jiných verzí Windows, i zde vznikne (a už vznikají) řada balíčků, které budou sdružovat výběr těch nejdůležitějších kodeků doplněných případně o některé další prográmky.

Jednou z prvních vlaštovek, kde se kodeky objevují, je balíček Win7codecs. Jde o sadu základních kodeků vybraných speciálně pro Windows 7.

Win7codecs – stažení a instalace

Balíček kodeků Win7codecs najdete ke stažení přímo na stránkách jeho autora, případně na různých webech se sbírkou softwaru. Instalace probíhá v češtině, u výběru typu instalace doporučuji zvolit možnost Vlastní. To vám umožní si prohlédnout jednotlivé součásti celého balíčku, které budou instalovány.

Přestože je instalátor téměř celý v češtině, jednotlivé komponenty ve Win7codecs jsou v instalátoru popsány anglickými větami, případně jejich popisek úplně chybí. Pojďme se tedy podívat, co všechno vám Win7codecs nabízí.

Obsah balíčku Win7codecs

Všechny součásti balíčku Win7codecs jsou nastaveny k instalaci. Pokud byste přeci jen z nějakého důvodu některý z nich nechtěli do počítače kopírovat, pak si jej jednoduše vypněte.

CONFILCTS – jednoduchá pomůcka, která instalátoru Win7codecs pomůže odstranit ostatní balíčky kodeků, které by mohly vést ke kolizi a problémům při přehrávání

Shortcuts – v tomto případě nejde o kodeky ani doprovodný software, ale volbu zajišťující vytvoření zástupců v nabídce Start

Thumbs – součástka pro vytváření náhledů

DirectVobSub – filtr DirectShow potřebný k zobrazování titulků u videa

FFDshow components – součásti FFDshow. Jde o dekódovací filtr DirectShow, který je potřebný k dekompresi videa ve formátech DivX, XviD, H.264, FLV1, WMV, MPEG-1 a MPEG-2, MPEG-4. Používá libavcodec z projektu ffmpeg a části kódu z přehrávače mplayer a je založen na DirectShow filtru z open source implementace encodéru MPEG4, XviD

Gabest components – rozdělovač kanálů hudby z formátu MPA (MPEG Audio)

Haali Media Splitter – pomůcka potřebná pro zpracování formátu MPEG-4 a MKV (Matroska)

MPEG2 – podpora přehrávání formátu MPEG-2, nutná například pro přehrávání videa na DVD

OggCodecs – formát Ogg je open source alternativa k zavedeným formátům hudby a videa. Tato součást obsahuje kodeky nutné pro přehrávání formátu Ogg.

RealMedia components – sada podpůrných nástrojů pro přehrávání videa a hudby ve formátu RealMedia (RM, RA…). Díky ní nemusíte instalovat přehrávač Real Player.

XviD – sada kodeků pro formát MPEG-4, která byla primárně navržena jako konkurence pro známý formát DivX. Na rozdíl od něj je Xvid (nová podoba názvu) open source.

Jak jste tedy mohli vidět, součástí Win7codecs není žádný multimediální přehrávač, který se v balíčcích s kodeky často vyskytuje. To však vůbec nevadí, Windows Media Player a provázanost souvisejících funkcí napříč systémem Windows 7 jsou velmi povedené.

Pokud marně hledáte podporu pro formát MOV, pak vězte, že jeho přehrávání je zajištěno pomocí Gabest, v nabídce Start si ji pak můžete přepnout i na zpracování skrze Haali Media Splitter.

Co s nainstalovanými nástroji?

Pokud jste nevypnuli vytvoření zástupců v nabídce Start, pak po dokončení instalace Win7codecs uvidíte v nabídce Start sadu doplňkových nástrojů. Všechny z aktuální verze (Win7codecs 1.0) jsou jen v 32bitové verzi. Podle toho, jaké části balíčku jste instalovali, se zde objeví nastavení FFDshow, AVI, MPEGu, podpory titulků a jiné.

Balíček Win7codecs patří k těm úspornějším, které váš systém nezasypou sbírkou stovek kodeků a filtrů, ale rozumně vybírá to nejdůležitější pro přehrávání nejpoužívanějších formátů hudby a videa a pro bezproblémové zpracování titulků. Na Windows 7 se zřejmě těší více uživatelů než kdysi na Vistu a tento balíček kodeků tak jistě přijde vhod mnoha z vás.

Win7Codecs: první balíček s kodeky pro nová Windows 7
Ohodnoťte tento článek!