Winamp se vrátí ještě tento týden. Zcela nový přehrávač dorazí až příští rok

8
Winamp
Winamp

Kdysi nejslavnější softwarový přehrávač empétrojek se nachází ve stavu klinické smrti. AOL se před pěti lety vzdal vývoje Winampu a značku, doménu i zdrojové kódy prodal společnosti Radionomy. Ta sice slibovala, že Winampu vdechne nový život, ale neudělala s ním vůbec nic kromě toho, že program opět nabídla ke stažení.

Poslední verzí zůstává Winamp 5.666 z 12. prosince 2013. Sice pořád funguje, ale zub času se na přehrávači podepsal. Ve vývoji byly i verze 5.7 a 5.8, veřejně však nikdy nevyšly. Až minulý měsíc se na internetu objevila dva roky stará betaverze 5.8. Zřejmě to byl řízený únik, aby se o slavné značce opět začalo mluvit.

Winamp 5.8 beta
Winamp 5.8 beta

Dobrou zprávou totiž je, že Winamp skutečně ožije. Ještě tento týden (18. října) vyjde finální verze 5.8 pro Windows a macOS. Prozradil to šéf Radionomy Alexandre Saboundjan pro magazín TechCrunch. Na počítačích ale možná půjde o labutí píseň. Na desktopu je prý válka prohraná, ale na mobilech je pořád co zlepšovat. Saboundjan tvrdí, že uživatelé musejí kvůli různému obsahu skákat z jedné aplikace do druhé. Tím nastiňuje, co od nového přehrávače čekat.

Někdy v roce 2019 vyjde Winamp 6 pro Android a iOS. Ač nevíme, co přesně přinese, slova šéfa Radionomy naznačují, že kromě offline přehrávání by nový Winamp mohl v jedné aplikaci nabídnout i streamování hudby, rádia, podcasty nebo třeba audioknihy. Těšíte se?

Winamp se vrátí ještě tento týden. Zcela nový přehrávač dorazí až příští rok
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 17 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Trochu mi uniká, proč si autoři myslí, že mají šanci se prosadit na mobilech. Jestli mají někde šanci, tak právě na počítačích, kde je stále spousta lidí, jako třeba já, kdo Winamp používáme.
  Ale v souvislosti s Winampem toho nechápu víc. Odepsat před pěti lety přehrávač, který používalo desítky milionů lidí, bylo opravdu hloupé.

  • Tak to mě taky štve. V rozllišení 800×600 to bylo v pohodě, v čemkoliv vyšším používám klávesovou zkratku Ctrl-D na zdvojnásobení velikosti, ale na 4K už je to stejně malé. Navíc ta zkratka funguje jen na hlavní okno, ale už ne na ostatní, třeba s playlistem.

 2. Je to sice legenda, ale obživnutím bych to nenazýval. Možná ožije ve formě zombie 🙂

  Také jsem dřív používal, ale po ukončení vývoje jsem přešel na AIMP (OK, možná to soudruhů ze SSSR odesílá můj playlist 🙂 ) a teď se mi zalíbil MusicBee. Ale stejně i tak už moc přehrávače na počítači nepoužívám, protože Spotify. Ale pro starší písničky, které tam nejsou a mám je v MP3. přehrávač používám stále.

  Na mobilech je situace s přehrávači horší a pokud bude dobrý, má se šanci uchytit. Přehrávačů jsou spousty, ale i na Androidu, který je záplavou aplikací pověstný, najít nějaký, který umí:
  – přehrávat přímo z Google Disku, ne pouze z karty nebo interní paměti
  – zachovávat rozložení po souborech/složkách a nehrát si na nějaké automatické seskupování podle alb atd. (to přímo nesnáším)
  – pamatovat si pozici přehrávání v rámci _každé složky_ (který soubor) a při příchodu do složky začít od té poslední pozice
  – pamatovat si pozici přehrávání v rámci souboru (tento a předchozí bod je důležitý pro audioknihy)
  – pamatovat si nastavení (hlasitost) podle typu připojených sluchátek
  – vrácení se o pár sekund zpět při vyrušení (notifikace, hovor, …)
  – není plný reklam
  se mi ještě nepoštěstilo. Zatím jsem skončil u Music Folder Player Free ( https://play.google.com/store/apps/details?id=de.zorillasoft.musicfolderplayer&hl=cs ), ale neumí to pamatování hlasitosti podle sluchátek (používám 3 typy, podle situace – běžný poslech, sport, …).

 3. Na dektopu po WinAmpu zvítězil AIMP a na Androidu by mě proti PowerAmpu přesvědčil pouze možností ukládat frontu s aktuálním stavem přehrávání, kvůli přeskakování mezi audioknihama a hudbou. Toto jsem Powerampu navrhoval pár let zpátky, ale nic se nestalo.