Windows 10 (14316) přináší hromadu novinek: tmavý motiv, notifikace z mobilu…

0

Nové funkce

Microsoft do Fast Ringu programu Windows Insider vyslal důležitou aktualizaci. Ta systém povýší na verzi 14316. Číslo ale samozřejmě není podstatné. Důležité je, že firma vpustila mezi lidi novinky, o kterých mluvila na konferenci Build.

Nový tmavý motiv
Nový tmavý motiv

Uživatelé si mohou v Nastavení | Přizpůsobení | Barvy zvolit tmavý motiv. Samotné nastavení, Store, kalkulačka nebo hodiny se přepnou do inverzních barev se světlým písmem na tmavém pozadí. Takhle to bude fungovat u všech univerzálních aplikací, které automatickou změnu motivu nabízejí. Některé neumožní motiv měnit vůbec, některé pouze ručně. Na desktopové programy nastavení nemá vliv.

Ubuntu a Bash ve Windows
Ubuntu a Bash ve Windows

Vývojáři si mohou do systému nainstalovat textovou verzí Ubuntu běžící nad mikrokernelem Windows místo Linuxu. Více v naší dnešní bleskovce.

Continuum z mobilu
Continuum z mobilu

V systému se objevila nová aplikace Connect, slouží jako klient pro Miracast. Díky ní můžete ze zařízení s Miracastem streamovat obraz a zvuk do okna v počítači. Fungovat tak bude i bezdrátový režim Continuum ve W10M (viz screenshot). I když jen těžko pro něj budete hledat smysl. Desítky vám už běží na desktopu, tak proč byste je využívali ještě jednou z mobilu. Podmínkou je, aby počítač obsahoval Wi-Fi. PC připojené Ethernetem jako Miracast receiver sloužit nemůže.

Skype Preview UWP
Skype Preview UWP

V desítkách se již také objevila první testovací verze Skypu coby univerzální aplikace. Je zatím dost osekaná, nelze přidávat nové kontakty, sdílet soubory, nahrávat vzkazy nebo sdílet plochu, ale všechno to chce Microsoft časem doplnit. V budoucnu má obsahovat všechny funkce z běžné desktopové verze.

Připnutí okna na všechny plochy
Připnutí okna na všechny plochy

Kdo využívá virtuální plochy, ten může nově připnout vybraná okna na všechny plochy. V Nastavení | Systém Battery je možné detailněji nastavit chování v úsporném režimu včetně sledování, kolik která aplikace spolkne energie. Ručně ji lze také ovlivňovat a například vypnout jejich běh na pozadí. Když nabití klesne na 20 %, objeví se upozornění, že by bylo vhodné onen úsporný režim aktivovat.

Nastavení času, ve kterých se nemá restartovat
Nastavení času, ve kterých se nemá restartovat

Windows Update vám nově dovolí nastavit aktivní hodiny, ve kterých pracujete. V nich pak nikdy nebude spouštět nucený restart (konečně). V systému dále přibyly nové emoji. Aktualizace se dočkal i Edge. Nově podporuje další dva doplňky Pin It Button a OneNote Clipper. Tři rozšíření z minula (Reddit Enhancement Suite, Mouse Gestures a Microsoft Translator) je nutné opět ručně nainstalovat.

Nový aktualizační proces
Nový aktualizační proces

V oznamovacím centru lze nově nastavit prioritu notifikací (ve třech stupních). Zvolíte aplikace, jejichž upozornění jsou pro váš důležitější. Ty budou vidět nahoře. Dále lze zvolit, že každá aplikace zobrazí až tři notifikace. Pokud je jich více, schovají pod rozbalovací seznam.

 

Další novinky jsou bohužel závislé na Cortaně, tudíž v Česku nefunkční. A je to škoda. Cortana se totiž umí dorozumívat s mobilem s W10M a Androidem. Zaprvé na počítač pošle varování, že na mobilu dochází baterka. Pak také umí telefon najít a prozvonit. A dokáže trasu z map v počítači poslat na mobil.

Microsoft také slíbil, že brzy dovolí psát a přijímat SMS na počítači.

Opravy

 • Na počítačích s TPM čipy již bez problémů funguje zvuk i touchpad.
 • Bezproblémové připojení k Wi-Fi.
 • Na vícemonitorových sestavách už nepadá Windows Explorer.
 • Kliknutím na notifikaci Windows Update v oznamovacím centru již dojde k přesměrování na historii aktualizací.
 • Připnuté desktopové (Win32) programy už po přechodu na nové sestavení nebudou mizet z nabídky Start.
 • Položky Aktualizovat a vypnout i Aktualizovat a restartovat již opravdu spustí aktualizaci.

Známé chyby

 • Ve Visual Studiu nefunguje emulátor Windows 10 Mobile ani Hololens.
 • Program Předčítání nefunguje spolehlivě (u nás vůbec).
 • Některé větší soubory stahované přes Edge se zaseknou na 99 %. Stáhnuté jsou, ale selže u nich bezpečnostní kontrola. Je možné je v Průzkumníku přejmenovat.
 • Se zvoleným vývojářským režimem může docházet k pádům Nastavení.
 • Některé notifikace na ploše zobrazí jen ikonu. Plné znění i s textem bude pouze v oznamovacím centru.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!