Když se Windows 10 nedokáže spustit, zkusí odebrat nejnovější aktualizaci

K potížím s novou aktualizací dojít může, bohužel nejsou vždy minoritní. Nedokáže-li se systém spustit, jeho nový obranný mechanismus situaci zkusí vyřešit odinstalací poslední aktualizace. Ovšem až poté, co vyzkouší standardní mechanismy pro vyřešení potíží se spuštěním.

11

Co když se nainstaluje aktualizace, jež operačnímu systému způsobí kritické potíže? Ideálně je takovým situacím předcházet co nejdůkladnějším testováním aktualizací, ale ani při nejlepší vůli se nevydaří vždy vše vyladit předem na sto procent. Proto je potřeba mít dobré mechanismy pro řešení potíží. Ponechám teď stranou, jak se tyto aspekty daří naplňovat Microsoftu.

Krok dobrým směrem však činí. Dne 11. března 2019 zveřejněný dokument prozrazuje, že Windows 10 sám odebere novou aktualizaci, pokud způsobí zásadní potíže. Upozornil na to Mayank Parmar. Desítky se teď chovají tak, že pokud se několikrát v řadě za sebou korektně nespustí a všechny běžné pokusy o vyřešení problému selžou, pokusí se situaci vyřešit odebráním poslední nainstalované aktualizace.

Aby se scénář neopakoval, Windows se pak po dobu 30 dní bude novým aktualizacím vyhýbat. Tím dá Microsoftu a jeho partnerům čas, aby vyprodukovali řešení v podobě opravené aktualizace, programu apod. Není zřejmé, zda v takovém případě může dojít k odebrání nové hlavní verze Desítek – zde by bylo nutné splnit minimálně jeden předpoklad, a sice že ještě nebyla odebrána složka se záložními soubory staré instalace. K automatickému odstranění přitom dochází po 10 dnech od upgradu.

Pokud se domníváte, že byla aktualizace odebrána neoprávněně, můžete ji případně posléze znovu nainstalovat ručně. Pokud k automatickému odebrání poslední aktualizace dojde, systém vás o tom informuje (ovšem za předpokladu, že se mu podaří nastartovat).

Když se Windows 10 nedokáže spustit, zkusí odebrat nejnovější aktualizaci
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 16 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  • Jak od začátku? jako že už od roku 2015 měli u Microsoftu vědět, že Windows 10 jsou zmetek a budeš je víc resuscitovat než používat? To by IMHO nemělo moc logiku … a to ne jako že by udržovat tenhle paskvil při životě logiku má ….. tak alespoň teda vyrobili „udělátko“, když už potřebují to trápení prodlužovat 😀

   • od roku 2015 jsem měl na jednom ze tří počítačů blue screen, jdou všechny každý den, žádný problém se nevyskytl a dovolím si pochybovat, že to byla náhoda…tolik k tomu zmetku …pokud tedy máš systém legální …

    • to měla být reakce na mě ? Já se z problémy při updatech nesetkal, kromě zvukovky, ale spousta jiných uživatelů ano a bylo tu o tom popsáno dost řekl bych…( nehledě k faktu, že uživatelé kteří jsou méně gramotní co se PC týče nebo starší uživatelé PC, byli kvuli updatu úplně odříznutí od svého počítače, dokud jim to někdo neopravil )

      • Blue screen na Windows 10? To snad už ani neexistuje ne, to jsem viděl naposledy tuším na Win 98, ale to je fuk. Máš prostě kliku no, nepatříš do té armády lidí co po každé aktualizaci (na které záhy vznikne aktualizace na druhou – https://www.cnews.cz/brezen-2019-zaplaty-microsoft-windows/ – to prostě ani neobkecáš a pravděpodobně ani nepochopíš), nebo po každé druhé, řeší nějaký průser kdy něco zmizlo, nebo se objevilo, něco přestalo a něco z nějakého důvodu fungovat začalo. Taky by se dalo říct že jsi vyjímka co potvrzuje pravidlo 🙂 Zrovna včera ráno na školení bušil školitel do laptopu s WidleTen pěstičkama, protože nebyl schopen rozjet prezentaci a následně jakési video (chybí to a tamto … nemáte oprávnění … nesmysly, které nikdo řešit nechce) a prd. nakonec to vyřešil laptop s Fedorou jednoho z přísedících, ten se prostě zapojil a fungoval. Ale to jako není jen o zprasených aktualizací které se pak dalšího půl roku opravují a záúplatují, to je i o komfortu ovládání atd …