Windows 10 běží na 350 mil. zařízení. Anniversary Update přijde v srpnu

0

Microsoft třetí velké vydání Windows 10 pojmenoval jako Anniversary Update. Proto jsme si mysleli, že jej uvede na trh ve stejný den jako před rokem první verzi Desítek. Nyní už ale víme, že to nebude 29. července. Anniversary Update se do distribuce oficiálně podívá 2. srpna. Což je minimální časový rozdíl.

Recenze Windows 10 v1507: Do hlubin rozpolcené duše Windows 10, která odstartovala novou éru

Pro začátek zrekapituluji, že kódové označení tohoto vydání je Redstone, pro spotřebitelstvo však bude důležitější číslo verze: 1607. Dalším identifikátorem bude číslo sestavení, které v tuto chvíli ovšem neznáme. Marketingové jméno pak je Anniversary Update. Různá označení nicméně stále schovávají stejný produkt. Raději také připomínám, že nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 z Windows 7 a 8.1 vyprší v červenci.

Jeden systém pro všechna zařízení

Anniversary Update vyjde krátce poté. Což ovšem ničemu nevadí. Microsoft zvolil strategii přistupovat k operačnímu systému jako ke službě, takže jej neustále rozvíjí a nechce, abychom se soustředili na čísla verzí. Nechce fragmentaci. Prostě máme všichni Windows 10. Tečka. Všechny aktualizace jsou bezplatné stejně jako doposud. (Zatím poslední velké vydání, Windows 10 v1511, firma uvolnila v listopadu.)

Tip: Porovnání výhod a nevýhod upgradu na Windows 10. Vyplatí se vám přejít?

Proto pokud máte zájem o bezplatný upgrade ze stávajícího systému a váš počítač je k využití nabídky oprávněn a hardware a software se hlásí jako kompatibilní, přejděte na Desítky dnes. Instalaci vyvolejte buď pomocí ikony s logem Windows poblíž hodin, eventuálně jděte na web Microsoftu. Až začátkem srpna vyjde Windows 10 v1607, opět na ně bezplatně aktualizujete. Potažmo to Windows Update udělá za vás, starat se o to vlastně ani nemusíte. A tak to půjde i do budoucna.

Jak si vedou Desítky?

Microsoft se ve svém oznámení vyjádřil k tomu, jak roste uživatelská základna. Koncem března Desítky používalo 270 milionů lidí, začátkem května hovořil o 300 milionech aktivních zařízení. Tentokrát firma oznámila 350 milionů aktivních zařízení s Windows 10. Připomínám, že se jedná o reálnou používanost, nikoli o prodeje nebo založené účty. Microsoft do tohoto čísla ovšem počítá cokoli, na čem Desítky běží, tedy i smartphony, konzole, Hololens atp. Většinu či možná drtivou většinu tohoto čísla ale tvoří právě počítače.

Chytrý inkoust

Proč Anniversary Update nedostaneme 29. července?

Těžko říct, co tím Microsoft sleduje. Dost možné pouze nechce, aby se v médiích mísil konec bezplatných upgradů s novým vydáním Desítek. Což při takto malém rozestupu stejně bude. Možná to Redmondští považují za rozumný kompromis. Ne, že by na tom záleželo, vylepšené Desítky tak jako tak přijdou, ať už o několik dní dříve či později.

Spíše jde o nešikovnost vybraných termínů. Kdo počítač upgraduje na konci července, další upgrade do může čekat do pár dní. Pokud jste plánovali na Desítky bezplatně (!) přejít co možná nejpozději a chtěli ze Sedmiček či Osmiček rovnou přejít na chystané vydání, máte smůlu. Stejně budete nejdříve muset přejít na Windows 10 v1511 – a o něco později aktualizujete na verzi 1607. Svět kvůli tomu neskončí.

Ještě bych rád upozornil, že až 2. srpna vyjde nová verze Windows 10, neznamená to, že ji budou mít všichni do několika dní. Microsoft u těchto klíčových velkých aktualizací volí strategii pozvolné distribuce. Během tohoto procesu ještě sbírá zpětnou vazbu a rychle řeší problémy, které se případně objeví. Je ovšem možné instalaci vynutit. Předchozí řádky hovoří o případech, kdy se běžní uživatelé a uživatelky o aktualizace nezajímají a vše nechávají na službě Windows Update.

Zdroj: Windows Experience Blog

Windows 10 běží na 350 mil. zařízení. Anniversary Update přijde v srpnu

Ohodnoťte tento článek!