Windows 10 už konečně podporuje Bluetooth 5. Objevují se i první zařízení

4
Bluetooth
Logo Bluetooth
-
Zdroj: Ericsson

Modrozubý standard páté generace se po roce a půl od vydání začíná objevovat v prvních počítačích. V mobilech, především špičkových modelech, se Bluetooth 5 již zabydlel. Linux, macOS nebo Chrome OS doteď podporovaly jen o tři roky starší Bluetooth 4.2. Ve Windows se podpora zasekla jen na verzi 4.1, přestože počítače fakticky obsahovaly modernější čipy.

Tento týden mě proto velmi překvapilo, když nový herní notebook Razer Blade s Windows 10 chlubil dostupností Bluetooth 5. A skutečně. Microsoftu se takřka dokonale podařilo utajit jednu z novinek Windows 10 v1803 (April 2018 Update). Kompletní seznam všech dostupných profilů najdete na support.microsoft.com.

Zmíněný notebook obsahuje nejnovější síťový čip Intel Wireless-AC 9260, který kromě Bluetooth 5.0 podporuje i Wi-Fi 802.11ac Wave 2 (2×2 MU-MIMO) o rychlosti až 1,73 Gb/s. Je pravděpodobné, že se objeví i dalších prémiových noteboocích.

Proč je to velká věc? Bluetooth 5 přinesl oproti předchůdci Bluetooth 4.2 LE/Smart dvojnásobnou rychlost a až čtyřnásobný dosah. V dokonalých podmínkách by tak nabídl propustnost až 2 Mb/s, nebo dosah až 400 metrů (reálně nejde dosáhnout vyšší rychlosti i pokrytí najednou).

Dosah se hodí vždy, zvlášť když v budoucnu budou přes Bluetooth komunikovat miliardy produktů zapojených do internetu věcí. A vyšší rychlost využijete například u bezdrátových reproduktorů či sluchátek. Přes „pětku“ můžete vysílat dva (i nezávislé) stereo kanály najednou. Ve sluchátkách bude hrát něco jiného než v reproduktorech apod. Pro plné využití nových funkcí je samozřejmě nutné, aby Bluetooth 5 podporovaly nejen počítače a mobily, ale také zařízení, která se s nimi párují.

Windows 10 už konečně podporuje Bluetooth 5. Objevují se i první zařízení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Nějak ten článek nechápu. Jestli OS umí nebo neumí nějaké zařízení, je věc ovladačů. A ovladače snad nemusí programovat Microsoft, ale měla by to být záležitost spíše výrobce hardwaru.

    • Ovladač je pouze jednou z věcí a spíše se jedná o Bluetooth stack. V současnosti se hodně využíva na Win platformě Microsoft BT Stack a pak Broadcom/Widcom BT Stack. Záleží čistě na vendorovi, jaké řešení použije.

  2. Spíše než BT verze by bylo velice pěkné, když by výrobci zamakaly na podpoře AAC, AptX, AptX LL, AptX HD a LDAC.
    Pro většinu uživatelů je jedno, jestli připojuje myš přes BT 4.0 nebo 5.0, ale při streamování hudby jde o obrovské rozdíly oproti SBC.

    • Jj, já si musel koupit ke sluchátkům nějaký bluetooth audio bazmek od creativu, který podporuje aptx. Na normálním BT se od nedalo poslouchat , záleželo na konkrétním čipu, ale kvalita byla hrozná.