Windows 10 budou podporovat gesta na touchpadech, podobně jako OS X

0

Co je na laptopech od Applu skvělé? Bezpochyby touchpady, které jsou prostorné a kvalitní. Samotný systém pak podporuje pár gest, která zpříjemňují ovládání. Microsoft chystá podobná gesta do Windows 10. Konečně zapojíme více prstů pro provádění jednoduchých činností. Microsoft se odvolává na to, že se snížila cenu kvalitnějších touchpadů.

Když i levný chromebook může mít slušný touchpad, proč by nemohl každý notebook s Windows, že? Gesta naznačuje snímek z prezentace. Klepnutí dvěma prsty bude simulovat klepnutí pravým tlačítkem myši, tímto tedy vyvoláte kontextovou nabídku. Třemi prsty přivoláte Cortanu a čtyřmi pak centrum s oznámeními.

Klepnutím a tažením jedním prstem uchopíte položku a přetáhnete ji jinam, zatímco dvěma prsty posouváním od sebe nebo k sobě docílíte přiblížení, případně oddálení. Pohyb dvěma prsty zajistí skorolování. Pohyb třemi prsty naproti tomu bude podle kontextu sloužit produktivitě:

Gesta ve Windows 10

Pohyb třemi prsty nahoru na obrazovku přivolá náhled na okna, pohybem do stran se budete plynule přepínat mezi okny, podobně jako s klávesovou zkratkou Alt+Tab. Směrem dolů skryjete všechna okna, resp. přivoláte náhled na plochu. V tu chvíli pak gesto nahoru přivolá okna zpět. Zatím to celé zní dobře a je jen na výrobcích, aby se na dobré touchpady nevykašlali.

Zejména na tabletech pro změnu využijeme gesta, kdy táhneme prstem ze strany obrazovky. Každá strana přitom bude mít svoje. Z levé strany vyvoláte přehled otevřených oken, z pravé strany centrum notifikací. Krátkým pohybem z horní strany vysunete záhlaví okna, dlouhým gestem aplikaci uchopíte a pak buď připnete, nebo ukončíte tažením dolů.

Dolní strana nepřekvapivě přivolá hlavní panel. Materiály opět pochází z prezentace, která proběhla na konferenci WinHEC.

Zdroj: Channel 9 via Windows Central

Ohodnoťte tento článek!