Windows 10 budou zdarma i pro piráty. Nelegálnost instalace se tím nezmění

0

Původní článek:

Na The Verge už problematiku zlehka nakousli, o několik okamžiků později nicméně od Reuters přišlo překvapivé potvrzení situace. Microsoft bude Windows 10 rozdávat zdarma jako upgrade také jedincům, kteří na počítačích provozují pirátské instalace Windows 7, 8 nebo 8.1. Z vyjádření Teryho Myersona není patrné, jestli se bude akce vztahovat pouze na Čínu, nebo na celý svět.

Tip: Windows 10: představena mobilní edice, upgrade bude zdarma i z Windows 7

I kdybychom hovořili pouze o Číně, šlo by na poměry společnosti i oboru o něco naprosto nebývalého. Jen výjimečně se výrobce softwaru rozhodne, aby piráty místo potrestání odměnil. Důvody k takovému kroku si jistě každý ihned vybaví. Rozdávání Windows pomůže Microsoft zůstat relevantní.

 

Sice se touto konkrétní nabídkou patrně nedostane na nové stroje, pokud však bude na světě dostatek počítačů s Windows 10, bude to dobře vypadat z pohledu statistik a potěší to investory. Především se však bude jednat o páku na vývojáře, aby tvořili aplikace pro moderní běhové prostředí.

K dlouhodobě nejproblémovějším trhům patří Čína, kde dodnes nemalé procento uživatelů provozuje nelegální instalace Windows XP. V důsledku nejefektivnější by stejně bylo, kdyby byla Windows zdarma i pro piráty na celém světě. Mít uživatele na jediné moderní, podporované a bezpečné platformě, to se zkrátka vyplatí, byť z krátkodobého hlediska na tom firma nevydělá.

V tuto chvíli zjišťujeme, jestli se akce bude vztahovat na piráty z celkého světa, nebo půjde pouze o čínskou specialitu. Snad si situaci co nejdříve ujasníme.

Oživeno: 

Zatímco my na oficiální vyjádření čekáme, v USA logicky komunikace funguje plynuleji. ZDNet již potvrdil, že mu Microsoft sdělil, že akce bude skutečně globální, nikoli  lokální. Každý pirát v zapadlé české vsi bude mít šanci svou nelegální instalaci předělat na aktuální a zcela legální.


Dne 19. března jsme obdrželi vyjádření od Lukáše Křováka, manažera divize Windows ve společnosti Microsoft:

„Možnost bezplatného upgradu na Windows 10 pro spotřebitele se vztahuje na nová a existující zařízení, která splňují stanovené požadavky a běží na systému Windows 7, Windows 8.1 a Windows Phone 8.1. Některé edice jsou z možnosti bezplatného upgradu pro spotřebitele vyloučeny, jedná se především o Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise a Windows RT/RT 8.1. Aktivní zákazníci služby Software Assurance v rámci multilicenčních programů budou mít možnost upgradu na edice Windows 10 určené pro velké podniky.

Naším cílem vždy bylo zajistit zákazníkům co nejlepší zkušenost se systémem Windows. S příchodem Windows 10 bude možné i zařízení s nelegálním systémem upgradovat na Windows 10, tento upgrade však nezmění pravost licence na legální. Nelegální kopie Windows nejsou vydávány společností Microsoft, nejsou správně zalicencované a podporované společností Microsoft či jiným důvěryhodným partnerem. V případě, že systém je rozpoznán jako nelegální či špatně zalicencovaný před samotným upgradem, toto zařízení bude i nadále po provedení upgradu považováno za nelegální či špatně zalicencované. Je dokázáno, že užívání pirátského softwaru, včetně nelegálních kopií Windows, představuje výrazně vyšší riziko nákazy malwarem, různých podvodů (krádež identity, krádež údajů kreditních karet atd.), veřejného zpřístupnění osobních údajů a samozřejmě také přináší vyšší riziko různých poruch v oblasti výkonu či funkcí tohoto nelegálního softwaru.“

Zdroj: Reuters | vlastní

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Adobe? Jejich Creative Cloud mi přijde jako hodně neetické řešení, které ve východní evropě (kam počítám i ČR) v podstatě zlikviduje malá grafická studia mimo Prahu, či spíše je donutí pracovat na kradeném nebo zastaralém software, protože firmička o čtyřech graficích někde v okresním městě prostě nebude mít 100000,- ročně na licenci.. A starší verze už od května nepůjdou zakoupit, čili zbyde pouze možnost pirátit..