Windows 10 build 10158 pro PC jsou venku. Obsahují Edge a vylepšenou grafiku

0

Microsoft včera vydal zřejmě poslední sestavení před uvedením finální verze Windows 10. Build s číslem 10158 pro počítače je zatím dostupný jen v aktualizačním kanále Fast. Nejodvážnější Windows Insideři si už mohou vyzkoušet nový prohlížeč a dostali pár vizuálních vychytávek.

Místo Projektu Spartan je v systému Microsoft Edge. Prohlížeč má nový tmavý motiv, ale je stejně nekontrastní a nepřehledný jako ten starý světlý. Šedo-šedá kombinace fakt není dobrá, Microsofte. Kromě jiného vzhledu přibyly další novinky.

V nastavení si uživatelé mohou na panel přidat tlačítko s domovskou stránkou. Edge si už pamatuje hesla i texty z formulářů. Umí přetahovat panely mezi více okny. Dokáže importovat záložky z různých prohlížečů. Při minimalizaci neztiší zvuk z otevřených stránek.

 

Microsoft vylepšil tabletový režim. Pomocí gesta lze v nabídce Start povytáhnout seznam se všemi nainstalovanými aplikacemi, prý je zlepšena podpora pro univerzální i desktopové aplikace (bez udání podrobností). Ač to firma explicitně neuvádí, všiml jsem si nových ikon, jinak barevných a hlavně plošších prvků v systému (nabídky, zatržítka apod.).

V hlavním panelu jsou výraznější linkou označené spuštěné programy oproti těm připnutým. Pokud program něco stahuje nebo v něm probíhá jiný odpočet, lze to vidět na zeleném horizontálním přechodu táhnoucímu se přes ikonku (takto to fungovalo i dříve). Program, ve kterém se něco stalo, se zase označí oranžově. (Na screenshotu v galerii si všimněte Chromu a Skypu.)

Microsoft vylepšil Cortanu. Ta u nás stále nefunguje, takže Američanům můžeme novinky jen závidět. Cortana najde v e-mailech odlety nebo čísla balíčků, které pak umí sledovat. Cortaně lze nadiktovat e-mail. Nově je také integrovaná v Office 365, takže má přehled o pracovních kontaktech a kalendáři.

Aplikace Fotky už umí přehrávat animované GIFy. Na hlavní stránce s alby jsou vidět pořízené screenshoty a fotky z mobilu/tabletu. Dále přibylo tlačítko pro otevření snímku v jiném programu – typicky pokročilém editoru. Snímků se týká i vylepšený „screenshotovač“ Snipping Tool (Výstřižky). Nově umí típat obrázky s až pětisekundovým zpožděním.

Fotogalerie

Zdroj: Microsoft

Windows 10 build 10158 pro PC jsou venku. Obsahují Edge a vylepšenou grafiku

Ohodnoťte tento článek!