Předchozí
Následující

Lidé poblíž hodin

Funkce, jež byla původně slíbena pro Creators Update, byla sice konečně doručena, reálně si nicméně nemyslím, že by se stala velkým trhákem. Zefektivnění komunikace s nejčastějšími kontakty je dobrý nápad. Lidem, jak se novinka nazývá, nicméně chybí jiskra. Standardně se po klepnutí na kontakt v oznamovací oblasti zobrazí obsah z vybrané aplikace, který je s daným člověkem spojen. To si někteří mohou pamatovat z Windows Phonu.

Může jít o podrobnosti z adresáře, jenže zvlášť u nejčastějších kontaktů tyhle detaily znám. K čemu tak rychlý přístup ke kontaktu využít? Právě tohle je dobrá otázka. V současnosti totiž integraci s hlavním panelem nepodporuje mnoho aplikací. Ve hře jsou samozřejmě minimálně nástroje od Microsoftu jako Lidé, Pošta nebo Skype (ten ze Storu, jenž je určený jen pro Windows 10), jež kráčí příkladem ostatním.

Lidé mají své nedostatky. Nelze jen jednorázově vyhledat kontakt, kontakty se vždy připnou
Lidé mají své nedostatky. Nelze jen jednorázově vyhledat kontakt, kontakty se vždy připnou

Pokud je používáte, najdete způsoby, jak Lidi využít. Zejména Skype pro rychlou komunikaci může přijít vhod. Můžete na avatara přetáhnout soubor, přičemž pak vyberte službu z nabídky a použijete ji pro okamžité sdílení. Na druhou stranu stále nevím, jestli kontakty poblíž hodin nabízí výraznější přidanou hodnotu oproti běžnému otevření aplikace.

Otázka kvality integrovaných aplikací

Ve chvíli, kdy budou podporovány sociálními sítěmi jako Facebook nebo Twitter, komunikátory jako Messenger či WhatsApp nebo cloudovými úložišti jako Dropbox, bude dojem z používání Lidí pozitivnější. Ne každý navíc používá integrované aplikace ve Windows 10. Přiznejme si to, na základní používání dostačují, velký nicméně komfort neposkytují.

Zejména poštovní klient je chudý a není dobře přizpůsoben na ovládání klávesnicí. Nelze v něm ani nastavit větší písmo, přičemž to výchozí je velmi malé, tedy nekomfortní. A po zvětšení textu kolečkem myši nevyplní text inteligentně dostupný prostor, přestože je digitální, naopak vám začne utíkat mimo okno, takže musíte používat posuvníky. To je velice nepohodlné až nechtěným způsobem zábavné.

Co je šikovné? Přetáhnete soubor, vyberte např. e-mail a sdílíte
Co je šikovné? Přetáhnete soubor, vyberte např. e-mail a sdílíte

Pokud se ovšem nesnažíte pracovat, v takových chvílích byste počítač nejraději prohodili oknem. Osobně nemám problém s tím, že Microsoft vytváří hybridní prostředí. Pokud mají Desítky seriózně fungovat na osobních počítačích bez dotekové obrazovky, musí fungovat pohodlně s oběma typy ovládání a neselhávat v naprostých banalitách, s nimiž jsme neměli problém v programech před deseti roky. Ale zpátky k Lidem.

Využitelnost Lidí

Právě aplikace představují klíčové omezení funkce Lidé. Pokud vám nevyhovují ty od Microsoftu, nejspíš funkci brzy vypnete (zobrazení kontaktů vedle hodin vypnete i v kontextové nabídce hlavního panelu). Vadí mi také jiné drobnosti. Proč nemohu jen vyhledat kontakt, který v danou chvíli potřebuji a chci např. najít jeho telefonní číslo?

Kontakt si totiž nelze jen prohlédnout, rovnou se totiž připne na hlavní panel. Také by neuškodilo, kdyby Microsoft umožnil najít ve Storu aplikace podporující integraci s kontakty na hlavním panelu. Na funkci se začalo pracovat někdy loni na podzim a po dlouhém čekání o určitém zklamání hovořit musím. Podpora aplikací třetích stran (nebo těch domácích) se zlepšit může, dnešní situace ale Lidem nenahrává.

Skype funkci Lidé podporuje. Pokud jej používáte, novinku zřejmě oceníte
Skype funkci Lidé podporuje. Pokud jej používáte, novinku zřejmě oceníte
Předchozí
Následující

24 KOMENTÁŘE

 1. To je průser, dvojitej facepalm. Co je těžkého na tom, udělat systému konečně nějaký jednotný design? To je přeci to nejmenší a nemělo by to trvat roky. Kde je ten fluent design? Proč o něm mluví, když to ještě nemají. Na tohle se nedá koukat, to je výsměch a diletantství. Systém má jediný štětí, že funguje svižně a je celkem stabilní na historické poměry, ale ty nedodělky jsou hrůzostrašný. Kdybych neinvestoval celkem nedávno do výkonného PC s i7, přešel bych okamžitě na Mac, protože na tohle se nedá už koukat. Roky plynou a odladěný, intuitivní a pěkný systém nikde, jen záplatovaný kočkopes. Nové funkce jsou spíš směšné nedodělky, jako všechno. A jestli bude mít chybovost, jakou v poslední době předvádí Microsoft ve všech produktech… Jediné, co se mi zdá lepší, je rychlost načítání stránek Edge a celkově odezva systému se vypadá subjektivně o něco lépe.

  • bla bla bla bla bla

   Doba sedivych Windows 95 se stinovanymi tlacitky je davno pryc. Uz se probudte. Ze jste neprogresivni, je vas problem, ne Microsoftu. Design W10 je jednotny. Zda se, ze vy ani Urban jste nepochopili (nebo zamerne tvrdite, ze ne), co Fluent je. Fluent neni novy design pro W10. Fluent je rozsireni designu W10. Vsechny UWP aplikace maji stale stejne prvky, stejne zakladni rozlozeni, stejne se v system chovaji (drag & drop, resizing, atd.). Fluent Design ale navic pridava nove efekty a graficky styl plus nektere funkce navic. Stara grafika (ve stylu W7 a drivejsich) naopak mizi pomerne solidne a je predelavana do stylu W10.

   Co se odladenosti tyce, tak W10 jsou dnes odladenejsi nez W7. System je mnohem rychlejsi, uspornejsi a bezpecnejsi, zvlast na laptopech. A zvlast na laptopech je znat i Game Mode, pokud hrajete hry. Z me osobni zkusenosti zlepsuje vydrz na baterii pri hrani az o tretinu.

   • Ale ano. Píšu a souhlasím, že je to nejodladěnejší, nejrychlejší a nejstabilnější verze Windows, kterou vydali. Je nesmysl jet na starých W7, už jen kvůli podpoře nového hardwaru, SSD diskům apod. To by člověk musel být hloupej, když tu je lepší a výkonnější varianta zadarmo. Bavím se o uživatelském rozhraní, nesourodosti designu napříč celým systémem i základními aplikacemi, nedotažené Nastavení, centrum oznámení, Lidé, Cortana, Edge. Když ohlásili nový designový jazyk, očekával jsem, že v aktualizaci budou aspoň ty základní aplikace předělané dle tohoto jazyka, na slidech byl kalendář i nový průzkumník – něco co zpříjemní práci a dojem z užívání. Namísto toho přidaji funkci lidé na liště, která je opět v podivné betaverzi, nebo střižna videa, ta tu mohla být dávno nezávisle na updatech, minule to bylo naprosto okrajové 3D malování, aby měli na konferenci co ukázat. OneDrive stále nemá funkci download on demand z Windows 8, nebo možná má, ale odmítám to někde složitě hledat, prostě tam všechny složky po včerejším updatu nevidím.

    Přiznám se, že systém je mi odporný. Používám ho jen jako spouštěč několika pracovních aplikací a prohlížeče Edge. Menu start využívám jen k vypnutí PC nebo hledání, oznamovací centrum jen čistím od blbostí, aby tam nesvítilo čísélko, kalendář občas, když se mi nechce otevírat Outlook. V průzkumníku používám jen připnuté složky pro nalezení a zkopírování dokumentů a stažených souborů, když se mi nechce spouštět Total Commander, a vždycky několik vteřin tápu, kde je plocha, stažené soubory, kde je odkaz na Tento počítač a zdržuje mě to. Používám nativní Edge, protože je prostě nejrychlejší a nejlépe vykresluje. Líbí se mi integrovaná kontrola pravopisu. Shrnuto, líbí se mi rychlost systému a prohlížeče Edge, ale ne to jak vypadá a co umí nebo jak ulehčuje práci.

   • Jasne Maudite..lidi si kupuji herni laptopy a potrebuji na tom Win10, aby na tom hrali na baterku, protoze se ti zvysi vydrz z 60 minut na 75 minut (podle tvych 30%).
    K smichu u jen pak jen, kdyz se navazis do nekoho ze je “neprogresivni”. Stejne tupou argumentaci byla, kdyz se za dob velkeho Maua, nicila tisicileta cinska kultura a dedictvi v ramci “pokroku”, protoze to bylo “zastarale” a “neprogresivni”. Tyhle ty hloupe a prostoduche hlasky fakt stoji za to.

   • @h22.. ten system je odporny designove. Nejednotne prostredi. Chaos, kde co je umisteno, ruzne graficke prvky, rozostrenost, atd. K tomu pak bonus v ramci 2x rocniho re-instalu s nulovou pridanou hodnoutou a vynucene updaty. Uzivatel je nadsen :))

    • Přesně tak, takový dojem z toho má uživatel – dlouhé a časté aktualizace, po nich rozhozené některá nastavení, žádné uživatelské novinky a přetrvávající nelogičnosti a to již několik let. To že je systém o něco rychlejší nebo bezpečnější a lepší pod kapotou je samo o sobě komfortní a užitečný (konečně se dá spolehnout po 15 letech na režim spánku – počítač se z 90 % probere.), ale málokdo si toho všimne. Chtělo by to fakt schopný designery a celý uživatelský rozhraní překopat a zaměřit se na užitečné funkce a intuitivní ovládání, znovu tam vrátit jednoduchost. Poslední hezké Windows (což je samo o sobě oxymoron a jak řekl Jobs, nemají vkus) byly Windows 8, ty měly jasný koncept, nebyly lepené jako tuningové auto vesnického nadšence stylem pokus-omyl a baumax-obi stylem a možná za pět let to bude vypadat jako auto z časopisu, s tím, že se v tom nebude dát jezdit, přes serepetičky na oknech nebude vidět ven a nárazník si utrhnu při prvním výletu do města o vyšší kanál.

    • Mi prijde, ze v Mrkvosoftu ztratili fakt jakoukoliv soudnost. Tenhle pristup, kdy na uzivatele totalne kaslou a porad mu cpou neco jineho, nez by chtel on, se jim dlouhodobe vymsti. Jejich jedine stesti je jejich monopol, jinak by uz dano museli skakat uplne jinak.. Za povsimnuti stoji, ze vicemene vsude, kde ten monopol nemaji, tak pohoreli (viz WM, apod.). To urcite o jejich pristupu k zakaznikovi neco svedci.

     • Snaží se dělat všechno a nic pořádně. Zdá se, že vývoj Windows nemá jasný směr a myšlenku. Myšlenkou je cloudový systém s postupným iteračním vývojem. Jenže se zapomnělo na koncept a nemá to pevné vedení s nějakou vizí. Schopní lidé a designeři zřejmě po neúspěchu W8 byli vyhozeni, jejich týmy rozbity, a o té doby to funguje stylem, co koho napadne, to tam zkusíme přidat a otestujeme na uživatelích. Uživatelské rozhraní se úplně rozbilo nějakým kompromisem a nepromyšlenými postupnými změnami (ani ikony nejsou jednotné, nic), aby se zachovala a vrátila funčknost desktopu a zároveň úplně nesmetl Metro styl dlaždic a nebyli za úplný voly, že s vrací k Windows 7.

      S Windows 8 přišel i důraz na online služby, které se Microsoftu začaly poměrně dařit. Byly tam nevídané věci jako mail zadarmo, mail na vlastní doméně zdarma, bonusový prostor na OneDrive, Office za předplatné, Office na ostatních platformách a na mobilech zdarma, online verze Office. Všechno správný směr, kdyby se podařilo udržet i Windows v nějakém jasném směru – dodneška propojení s cloudem moc nefunguje, není možné přenést nastavení a sdílet třeba ty záložky napříč platformami a mít propojený mobil s telefonem (mělo být už na platformě Windows Phone a W8). Je s podivem, že takto velká firma nezvládá udržet koncept a dotáhnout jeho každý díl do dokonalosti, stačí jednoduché použitelnosti, nemusí to umět zhasínat světla v bytě a rozpoznávat ksicht. To jsou ideály a vize, se kterými se vždy pochlubí, ale pořádně to udělá až někdo jiný.

      V poslední době se mimochodem setkávám i s velkou chybovostí – dvě velké chyby ve OneDrive, výpadky outlooku.com, problémy s přihlášením do office365, vyskakující a měsíc neopravený dialog přihlášení při zavírání office dokumentu…

 2. Snad jen chybí informace o možnosti spárování s Androidem/iphonem. Nevím jestli byla ta možnost dřív, ani co všechno umožňuje, ale je vázaná na instalaci a používání Microsoftu Launcheru na telefonu (dříve Arrow Launcher).

 3. Perfektní zhodnocení Windows 10 Fall Creators Update. Myslím, že je jasné, že minulý týden vznikla jedna velká dezinformace – Microsoft nezařízl Windows 10 Mobile, ale zařízl celé Windows 10, protože tento “velký” update je jedna velká tragédie. To mají být změny provedené za 1/2 roku? Práce Edge s taskbarem je naprosto tragická (např. ve srovnání s Chrome) a kontakty u systray, no, výsměch je slabé slovo. Vždyť se tam ani nezobrazují kontakty z Outlooku, jen z toho pitomého Windows Mail, který je proti Outlooku na dvě věci.

  Legrace je také průhlednost:
  – Vista zavedla průhlednost s tím, že to nijak nezdržuje, protože je akcelerovaná
  – Windows 7 ji hodně omezily a upozadily
  – Windows 10 jí na začátku zařízly, protože je “fuj” a (najednou) prý bere výkon
  – teď se pomalu vrací zpět.
  O nějakém jednotném designu ani nemluvím, ta není dodržena ani přes UWP aplikace.

  Jestli je tohle výsledek práce trvající 1/2 roku, tak by se měl MS vážně zamyslet nad svou efektivností .

  Ale abych jen nenadával – konečně se (po 2 letech 🙂 ) zase dá jednoduše přepnout nastavení profilu sítě, ale že to trvalo!
  PS: Dvojka Maudit & Zann také nezklamala 🙂

  • To víš kamaráde, nasrat vohnouta tím že mu pripomeneš že jede na chcíplém koni, všichni, dokonce i majitel koně už to ví a on je poslední kdo se to dozvěděl a pozorovat jak se vzteká, to nikdy neomrzí 😀

 4. Jedna, alespoň pro mě, úžasná novinka: Administrator (jo, ten Jediný Pravý Správce, co je v defaultu zakázán) může v 1709 vesele spouštět Edge a ostatní metro appky, aniž by byl jakkoli sešněrován UAC (admin approval mode atd) :-)) ..přišel jsem na to náhodou bo v každých Win jedu pod tímto účtem, před chvílí jsem instaloval dva stroje a je to prostě tak, no jen doufám že o tom vědí a že to v příštím updatu zas nezakážou 😉 😉