Windows 10 Insider Preview build 14986 nabízí hodně novinek, ale využijete jich minimum

3

Microsoft vydal další sestavení pro ty, kdo testují připravovaná vydání Windows v rámci programu Windows Insider. Před několika hodinami byl uvolněn Windows 10 Insider Preview build 14986, a to pouze pro počítače zapojené do Fast ringu. Minulé sestavení pro změnu vyšlo jen pro smartphony. Jedná se o první vydání po změně distribuční platformy. Od této chvíle by mělo být při aktualizacích stahováno méně dat.

Bohužel se zdá, že se premiéra neobešla bez potíží. Od toho ostatně testovací program Microsoft má. Některým se nepodařilo stáhnout nové sestavení; Windows Update po několika hodinách stále ukazuje, že je staženo 0 %. Služba nakonec oznámí chybu s kódem 80244031. Mně se to třeba nestalo, kdybyste ale na trable při stahování narazili, oznamte to na fóru. Microsoft situaci zkoumá, příčina ani řešení ještě na světě nejsou.

Novinky v sestavení 14986

Nyní k novinkám. Nově můžete počítač svým hlasem vypnout, případně změníte i hlasitost. Správně však tušíte, že jsou funkce navázané na Cortanu, takže si je v Česku standardně neužijeme. Můžete s ní ovládat také přehrávání hudby v aplikacích iHeartRadio a TuneIn Radio nebo se jí zeptat, jak se nazývá aktuálně přehrávaná píseň. Pokud budete s Cortanou mluvit, když jste s počítačem nějakou dobu nepracovali, využije asistentka celou obrazovku. Takže kdy už přijde do Česka?

Ve firmách mohou využívat prostředí pro vyhledání tiskáren v Nastavení. Tiskárna musí být připojena k Azure Active Directory a je správně nakonfigurována. Jenže právě služba, která bude s touto funkcí komunikovat, ješětě není k dispozici. Zatím jde o to, že je prostředí prohledání vyrobené.

Cortana v případě nečinnosti při vzneseném dotazu využije celou obrazovku
Cortana v případě nečinnosti při vzneseném dotazu využije celou obrazovku | Foto: Microsoft

Že by konečně něco, co využijeme? Pokud hrajete, snad oceníte, že Microsoft rozšiřuje podporu pro nahrávání videí a focení snímků během hraní v režimu celé obrazovky. (Prostředí pro nahrávání vyvoláte klávesovou zkratkou Win+G.) Toto sestavení podporuje navíc 19 dalších titulů:

 • ARMA 3,
 • Battlefield 1,
 • Civilization V,
 • Dark Souls III,
 • Fallout 4,
 • Final Fantasy XIV: A Realm Reborn,
 • Mad Max,
 • Mafia 2,
 • NBA 2K16,
 • Overwatch,
 • Star Wars: The Old Republic,
 • StarCraft II: Heart of the Swarm,
 • The Binding of Isaac,
 • The Witcher 3: Wild Hunt,
 • Terraria,
 • Tom Clancy’s The Division,
 • Total War: Warhammer,
 • Warframe,
 • World of Tanks.

Microsoft dále pracuje i na okrajové funkci, a sice na virtuálním inkoustu. Skrze nové tlačítko se můžete vrátit k rozpracovaným náčrtům. Pera, tužky a zvýrazňovače vždy ukazují náhledy, jak bude nakreslená stopa vypadat – měnit můžete tloušťku i barvu stopy. Pravítko zase zvládá reagovat mnohem jemněji na pohyby. A už se během kreslení nebude na obrazovce objevovat ukazatel myši.

Co dál? Pro Edge jsou k dispozici tři nové doplňky: Ebates, Intel TrueKeyRead & Write. Nástroj Předčítání dostal další várku vylepšení, především dokáže postižené uživatelky a uživatele informovat o více věcech, mj. o písmech, barvách, řádkování, zarovnání textu apod. Microsoft se v posledních měsících na funkce pro postižené silně zaměřuje. Navíc handicapovaným oficiálně nechává možnost zdarma přejít na Windows 10.

Vraťte se k předchozímu náčrtu
Vraťte se k předchozímu náčrtu | Foto: Microsoft

Za trochu skrytou, ale zajímavou novinku považuji vylepšené vykreslování, jež používají univerzální aplikace. Bohužel o změnách nevíme prakticky nic. Dále do Desítek konečně vstoupilo nové prostředí pro Windows Defender, které jsme dříve viděli ve zlomku sekundy na videu. Zatím se ale implementované prostředí zdá být jednouší oproti dříve ukázanému konceptu. Není totiž ještě hotové, jak Microsoft upozorňuje.

Také Editor registru dostal další novinky. Pro navigaci využijete nové klávesové zkratky Alt+Šipka nahoru (o úroveň výš), Alt+Šipka doleva (navigace zpět) či Alt+Šipka doprava (navigace vpřed). Lze si nastavit vlastní písmo pro Editor. Dříve Microsoft do Desítek přidal vlastní ovladač pro USB Audio 2.0, teď ale dočasně mění prioritu, takže systém primárně vybere ovladač od Microsoftu, přestože máte nainstalován ovladač od třetí strany. To proto, aby Redmondští mohli ještě pracovat na tom svém. I proto žádají zpětnou vazbu, pokud máte možnost s tímto ovladačem pracovat.

Nové, ale zatím nehotové prostředí pro Windows Defender
Nové, ale zatím nehotové prostředí pro Windows Defender | Foto: Microsoft

Microsoft chce vyřešit stížnosti na to, že se zařízení automaticky restartuje kvůli instalaci aktualizací v nepravý čas. Je sice možné to částečně řešit, ale tyto možnosti se rozšíří. V tomto sestavení když Windows nebude schopný najít vhodný čas pro restart, nedojde již k automatickému restartu, nýbrž se zobrazí upozornění. Umožní vám provést restart okamžitě, ručně ho naplánovat, případně dotaz odložit. Tak si zvolíte čas, kdy zařízení skutečně nebudete potřebovat.

Další hromada novinek se týká Asie, takže je nebudeme rozebírat. V případě zájmu zamiřte na blog Windows Experience, kde najdete rovněž dlouhý seznam oprav a o kus kratší seznam známých problémů. Celkově se změn ve Windows 10 odehrálo opravdu hodně, ale reálně využitelných je pro většinu z nás však minimum. Zaujalo vás něco?

Zdroj: Microsoft Community via Neowin

Windows Experience Blog

Windows 10 Insider Preview build 14986 nabízí hodně novinek, ale využijete jich minimum

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

 1. Anniversary Update přinesl jednu změnu, která je stále trestuhodně opomíjena – Cortana již není vázaná na zvolený region, ale pouze na jazyk zařízení.

  Jiným slovy Cortana v Česku již dávno je, jenom bohužel ještě neumí česky. I to je však významný posun, protože už je možné mít správně nastavený region (což ovlivňuje Store, formát data/času/měny/…, kalendář a další služby Microsoftu), a přitom Cortanu v angličtině používat.

  Já osobně mám telefon přepnutý do angličtiny již od éry hloupých Nokií – nepřekládané UI vypadá čistěji, položky v menu jsou více jednoznačné a výrazně to usnadňuje hledání/řešení problémů na Internetu. Po výše zmíněné updatu jsem do přepnul i desktop (jedna z pěkných vlastností Win10, lze volně přidávat další jazyky a licence na ně není vázaná) a zvykl jsem si velice rychle.

  No a odměnou je funkční Cortana na všech zařízeních a vzájemná provázanost, což využívám prakticky každý den – nejde tak ani o to hlasové ovládání, ale spíše ty sekundární funkce Cortany jako notifikace, reminders, navigace, …

  • Ne, že bych byl věčný rejpal, ale stále ještě ve storu chybí možnost zakoupit hudbu v Česku. To je opravdu jedna z mála funkčností, které prostě člověka nutí využívat ten americký store, nad českým. Doufejme ale, že i nám MS dovolí využívat těchto slastí.