Předchozí
Následující

Prostředí Windows a Nastavení

Drobná vylepšení prostředí Windows

Pokračuje se v rozhořívání designu Fluent i v jiných částech systému. Od podzimu nabídka Start a centrum akcí září novým efektem průsvitnosti, tentokrát však podporují i již zmíněný efekt Reveal. Konečně se k novému designovému stylu přidávají hlavní panel včetně nabídky s hodinami a kalendářem, případně další prvky, jež se z hlavního panelu vysunují (např. ovládání hlasitosti).

Průsvitnost přijala též nabídka pro sdílení. V Průzkumníku se objevily v postranním panelu se složkami ikony indikující stav synchronizace v případě, že využíváte kompatibilní cloudové úložiště, což bude zejména OneDrive.

V postranním panelu najdete indikátory stavu synchronizace
V postranním panelu najdete indikátory stavu synchronizace

Z nějakého důvodu na přihlašovací obrazovce nabídka se sítěmi byla starší, a proto trochu jiná než nabídka dostupná standardně z hlavního panelu. To už teď neplatí. V oznamovací oblasti se pak objevila ikona indikující instalaci aktualizací, čímž získáváme další upozornění na to, že bude brzy potřeba restartovat zařízení. Ikona patřící službě Windows Update by se ale neměla objevovat, když služba nebude mít co na práci.

Změny v Nastavení

Novou podobu získalo Nastavení. Nejde o nic revolučního, vypadá podobně jako dřív, jen se kategorie v hlavním přehledu zmenšily. A podporuje designové prvky Fluentu, což je vidět na postranním panelu v podkategoriích. V Nastavení také naleznete nový přehled sdružují veškeré informace o zobrazení. Windows vám i prozradí, jaké rozlišení je nativní a jaké používáte.

Předělána byla sekce pro virtuální klávesnice. Snáze přepnete rozložení nebo (de)aktivujete funkce jako automatické opravování slov. Výchozí klávesnici si rovněž můžete vybrat, neboť se již nastavení neodvíjí povinně od použitého jazyku ve Windows. Přepracována byla nabídka s jazyky k instalaci. Především zobrazuje indikátory, zda jsou v daném jazyce dostupné např. rozpoznávání slov při psaní rukou, rozpoznávání řeči apod.

Nastavení prošlo faceliftem
Nastavení prošlo faceliftem

Funkce se dá vypnout, kdyby vám indikátory překážely. Jazykové balíčky navíc mohou být aktualizovány přes Microsoft Store. Množily se prý stížnosti na to, že oznámení někdy mizela, aniž byste do nich např. stihli odepsat svou reakci, což podporuje mj. Skype. Centrum akcí proto bude shromažďovat případné rozepsané zprávy tak, aby nedošlo k jejich vymazání.

Pakliže používáte herní režim, můžete ho klepnutím obnovit do továrního stavu. O další položky byla obohacena stránka v Nastavení, kde spravujete parametry jednotlivých aplikací.

Boj se škálováním

Při změně nastavení zobrazení – zejména se jedná o škálování – mohou některé klasické desktopové aplikace trpět rozostřením. S tím Microsoft bojuje roky a k novým prostředkům v tomto boji patří možnost aktivovat výzvu k napravení problému. Pokud ji zapnete, pak vás systém při změně zobrazení vyzve k opravě.

Dříve byste se museli odhlásit a přihlásit, teď jen stačí aplikaci vypnout a znovu spustit. Díky výzvě můžete schválit pokus s napravení stavu, což v praxi zatím znamená, že pokud vy následně aplikaci ukončíte, při příštím spuštění už bude vypadat tak, jak by vypadat správně měla. Aspoň teoreticky. Tento postup nicméně nemusí fungovat vždy a týká se jen aplikací zobrazených na hlavní obrazovce.

Nadále tak platí, že někdy nebude jiné východisko, než se odhlásit a znovu přihlásit, aby se zobrazení spravilo. Dále přibyla možnost pomocí dialogu Vlastnosti | Kompatibilita ručně vynutit použití jiné hodnoty škálování.

Předchozí
Následující

4 KOMENTÁŘE

  1. preco nazivate taby panelmi? tab je proste tab, takto sa to vola uz 15 rokov odkedy s tym prisiel firefox. panel mi evokuje na prve pocutie Metro UI, na druhe si neviem predstavit co to moze byt, kedze metro ui su dlazdice

  2. To škálování se snad bude zlepšovat soustavně, protože to není žádná sláva stále.
    U PC ho naštěstí nemusím používat, při 1440p/32″, ale na notebooku už mám trochu zvětšené zobrazení a občas s něčím bojuji.
    A viděl jsem na 28″ 4K monitoru některé programy opravdu otřesně zobrazené.