Windows 10 Insider Preview build 17666: cloudová schránka, lepší vyhledávání a mnoho dalšího

Microsoft jede bomby. V čerstvém testovacím vydání Windows 10 nabídl některé funkce, jež prezentoval na konferenci Build 2018. Také však překvapil nečekanými přídavky. Zatím tak hovoříme o nejbohatším sestavení větve Redstone 5.

0
Windows 10
Windows 10

V úterý, druhý den konference Build 2018, byly předvedeny hmatatelné inovace a koncepty pro zlepšení produktivity. Joe Belfiore slíbil, že hned v dalším testovacím vydání Windows 10 si budeme moct vyzkoušet jednu z představených novinek, a sice ukládání skupin oken pro pozdější použití. Slib byl splněn, nové sestavení dorazilo a přineslo řadu novinek.

Windows 10 Insider Preview build 17666 je k dispozici v kanálech Skip Ahead Fast ring. Jedná se o druhé vydání spadající do vývojové větve Redstone 5, jež postoupilo do Fast ringu. Protože byl vývoj předchozí větve ve druhé polovině dubna dokončen, došlo k přepnutí.

Vzhledové úpravy

Hlavní novinku vývojové větve Redstone 5 představuje panelové prostředí. Jestliže donedávna platilo, že rozpracovaná funkce se musela spokojit s dočasným a nepěkným uživatelským prostředím, teď už je záhlaví lišty s panely vizuálně spojeno se zbytkem systému. Především je průsvitné, takže vypadá jako záhlaví v Edgi. Stále však nejde o finální prostředí, např. s Office panely stále příliš neladí.

Záhlaví lišty s panely v aplikacích je už také průsvitné (foto: Microsoft)
Záhlaví lišty s panely v aplikacích je už také průsvitné (foto: Microsoft)

Minulé sestavení v útrobách obsahovalo počátky práce na novém projektu, kterým byl tmavý motiv Průzkumníka. Teď už si tmavý obleček můžete oficiálně vyzkoušet. V tomto sestavení však ještě není vše dokonalé a v aplikaci občas narazíte na světlá místa. Kromě prostředí Průzkumníka Microsoft tmavý přeliv aplikoval i na kontextové nabídky v aplikacidialogy pro otevírání a ukládání souborů.

Cloudová schránka

Získáváme funkci, o které Microsoft na Buildu kupodivu nemluvil, zato nám ji sliboval už loni (což ostatně platí pro nejednu z novinek, kterých se reálně dočkáme nejdřív letos na podzim). Schránka synchronizovaná přes cloud nabídne na všech vašich zařízeních stejný obsah. Navíc budete mít k dispozici historii, takže se klidně vrátíte ke vkládání starších položek.

A pokud např. nějaký text vkládáte často, tak si ho připnete a budete ho mít vždy k ruce. Schránka patří k základním funkcím a tohle bude ohromná změna. Je skoro nepochopitelné, že jí Microsoft nevěnoval aspoň dvě minuty ve hlavní prezentační části Buildu. Aktuálně se synchronizují texty do velikost 100 kb. Do historie se pak ukládají čistý text, HTML a obrázky do 1 MB.

Cloudovou schránku můžete úplně vypnout. Tato funkce nicméně může významně zlepšit každodenní práci s počítači (foto: Microsoft)
Cloudovou schránku můžete úplně vypnout. Tato funkce nicméně může významně zlepšit každodenní práci s počítači (foto: Microsoft)

Náhledy ve vyhledávání

Vyhledávání není nikdy dostatečně kvalitní. Microsoft se snažil o změny k lepšímu loni, byť hledání někdy spojuje s Cortanou, čímž se ony funkce stanou pro většinu světa nedostupnými. Revoluce, jakou předvedl loňský koncept, nejspíš neproběhne. Ve výsledcích se však objeví náhledy hledaných výsledků. Uvidíte tak náhled dokumentu, výsledků vyhledávání v Bingu apod.

Vyhledávání zobrazí náhledy a související akce (foto: Microsoft)
Vyhledávání zobrazí náhledy a související akce (foto: Microsoft)

K tomu budou přidány vždy nějaké akce, jejich zástup se bude časem rozšiřovat. Zdánlivě nenápadná až zastrčená novinka může každodenní život změnit výrazně k lepšímu.

Panelové prostředí rozšiřuje možnosti

Na Buildu bylo řečeno, že v nabídce Alt+Tab pro přepínání oken budou k dispozici také jednotlivé panely. Teď Microsoft do nabídky přidal panely z Edge. To tedy souvisí s panelovým prostředím, kde přepínání mezi skupinami nemusí být dostatečné. Důležité ale je, že si můžete vybrat. Pokud vám přepínání mezi jednotlivými panely nevyhovuje, v Nastavení zapnete původní chování.

Panelové prostředí vám dále dá na výběr: preferujete otevírání aplikací a webů v nových panelech, nebo raději v nových oknech? Zvolte si odpovídající chovní v Nastavení. V Edgi již nějakou dobu funguje vypínání zvuku webové stránky. Stejný indikátor s možností vypnout zvuk se objevuje v panelovém prostředí Windows. Byl také zlepšen výkon obnovy skupin oken.

Další novinky

Na Buildu bylo oznámeno, že Poznámkový blok bude podporovat zalomení řádků používané v unixových/linuxových systémech. Konkrétně jde o Carriage Return (CR) a Line Feed (LF). Dokumenty obsahující odstavce s těmito zakončeními se už budou zobrazovat správně. Pokud tohle oceníte, další informace můžete najít na blogu Windows Command Line Tools For Developers.

Poznámkový blok už dlouho nezažil takovou revoluci jako v tomto vydání Windows (foto: Microsoft)
Poznámkový blok už dlouho nezažil takovou revoluci jako v tomto vydání Windows (foto: Microsoft)

Není to jediná nová funkce v Poznámkovém bloku. Můžete v něm označený text vyhledat pomocí Bingu. Vážně. V nabídce Start můžeme již delší dobu vytvářet složky, teprve teď je ale také pojmenujeme.

Kompletní přehled novinek, oprav nebo známých chyb naleznete na blogu Windows Experience. Aplikace Your Phone jsme se nepřekvapivě nedočkali – zatím jde jen o koncept. Microsoft upozorňuje, že tentokrát může fáze příprav instalace delší dobu (i přes půl hodinu) zůstat viset mezi 80 až 100 %. V tom případě prostě jen buďte trpěliví.

Windows 10 Insider Preview build 17666: cloudová schránka, lepší vyhledávání a mnoho dalšího
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72%) 5 hlasů