Chytré automatické restartování v nových sestaveních Windows 10 „Redstone 5“ a „19H1“

Kanály Fast ring a Skip ahead získaly každý nové sestavení Windows 10 Insider Preview. Druhý jmenovaný získal své první sestavení z nové vývojové větve, novinky jsou v obou verzích stejné.

4
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Jak bylo nedávno naznačeno, vývoj Windows 10 se rozdělil. Kromě známého „Redstonu 5“ jsme čekali na prvního člena větve „19H1“. Jedná se o kódové názvy připravovaných verzí Windows 10, přičemž první jmenované se dočkáme na podzim, zatímco druhá dorazí až a jaře příštího roku.

Po nedávném resetu se kanál Skip ahead dočkal historicky prvního sestavení. Jedná se o Windows 10 Insider Preview build 18204. Do Fast ringu pak ve stejném čase zamířilo sestavení 17723. Ačkoli různá čísla, s ohledem na stav vývoje obě sestavení nabízí stejné novinky. Lišit se začnou za pár týdnů, kdy 19H1 začne utíkat Redstonu 5.

Microsoft potvrdil, že kódové označení přespříštího vydání už nebude Redstone. Zavádí schematický způsob označování, kde figuruje rok a pololetí.

Novinky v sestaveních 17723 a 18204

Co se Microsoftu povedlo od minule zlepšit? Až budete ponořeni do virtuální reality, které Microsoft ve svém podání říká Windows Mixed Reality, budete moci nahlédnout do normálního světa skrze elipsu připomínající portály ze slavné hry od Valve. Pokud potřebujete na chvíli vykouknout, vyvoláte ji hlasovým příkazem, nabídkou Start nebo přidaným tlačítkem.

Přes různá označení jsou dvě nová sestavení prakticky stejná
Přes různá označení jsou dvě nová sestavení prakticky stejná

Obraz reality bude do vaší náhlavní soupravy přenášen z kamery. Dále to vezmeme po bodech:

 • S ohledem na firmy byly do Edge implementovány nové zásady pro správu, zatímco z něj byl vyřazen filtr XSS, který už Microsoft považuje za překonaný.
 • Windows 10 od tohoto sestavení podporuje Emoji 11, což znamená 157 nových emoji.
 • Tato dvě sestavení dále přináší přesnější synchronizaci času včetně podpory přestupné sekundy, o čemž jsme vás informovali nedávno.
 • Režim kiosku dostal do vínku jednoduššího průvodce pro nastavení.

Automatický restart jen ve chvíli, kdy se vám to hodí

Na závěr jsem si nechal další pokus o zlepšení propíraného aktualizačního mechanismu. V době, kdy se technologické firmy o sto šest ohání tím, jak do všeho zapojují umělou inteligenci, je podle mě s podivem, že řada obyčejných funkcí a aplikací nebyly přirozeným způsobem posunuta tak, aby se dokázaly adaptovat podmínkám prostředí a zjednodušily nám tak každodenní činnosti.

Tip: Krajní způsob, jak Windows 10 zakázat automatický restart pro dokončení instalace aktualizací

Tak třeba proč Windows restartuje zařízení v době, kdy ho potřebujete k práci? Přece má dost záznamů k tomu, aby věděl, kdy se vám taková akce hodí nejméně. Částečnou obranou proti samovolným restartům jsou od Anniversary Updatu aktivní hodiny. V Redmondu konečně vyslyšeli nářky na nevhodně načasované dokončení aktualizování a jdou chytřejší cestou.

Potřebujete vykouknout do reality? Už si nebudete muset sundat náhlavní soupravu (foto: Microsoft)
Potřebujete vykouknout do reality? Už si nebudete muset sundat náhlavní soupravu (foto: Microsoft)

Proto teď Windows Update před automatickým restartem nebude kontrolovat pouze vaši aktivitu. Navrch bude odhadovat, jestli se k počítači za chvíli vrátíte, nebo budete pryč delší dobu. Microsoft to moc nerozvádí, ale systém by měl vycházet z analýzy vašeho chování. Nevyřeší se tím ovšem situace, kdy automatický restart způsobí, že jsou ukončeny všechny běžící aplikace a někdy dojde ke ztrátě rozdělané práce.

Prediktivní výpočty běží v cloudu, takže nemají negativní vliv na výkon koncového zařízení. Windows 10 Insider Preview build 17723 a 18204 dále opravují vysoký počet chyb, známo je ale také mnoho nevyřešených problémů. Seznamy oprav i známých chyb najdete na blogu Windows Experience.

Chytré automatické restartování v nových sestaveních Windows 10 „Redstone 5“ a „19H1“
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Takže Windows budou hlásit mojí aktuální aktivitu do čmoudu v reálném čase? A kdy jim ta jejich inteligence poradí, že si uživatele přejí mít jeden malinký nevýznamný check box, kterým zcela převezmou zodpovědnost za aktualizace? Tady je krásně vidět jak protichůdné mohou být požadavky uživatelů a požadavky tvůrce OS, který na něm chce vydělávat i po samotném prodeji licence.

  • MS definitivne ztratil veskery pojem pro realitu a snazi se opravdu aktivne nasrat co nejvic uzivatelu win10. Pokud si jeste nekdo pres 3 roky myslel, ze MS da tu beta verzi OS, kterou vypustil nejak postupne dohromady, tak je podle mne uz vyleceny a MS od te doby vydava vesele kazdeho pul roku novou betu se zbytecnyma vecma, kde se opakuji stejne problemy dokolecka dokola. Tenhle nesmysl s AI to jen dokresluje a ukazuje, ze uzivatel nema ve skutecnosti zadnou moc nad tim systemem.
   Movitejsi lidi v mem okoli, kteri do toho moc nevidi, prechazeji na apple, protoze win10 neni uzivatelsky ale MS system. Uz jen cekam, kdy zacne jeho AI posilat lidi na zachod…

 2. No ona tu ,,beta,, dle Steamu vydrtila Win 7.Na nových PC patří W10 už pouze pro tragedii jak na W7 ,,podporuje,, cokoliv lepšího než FullHD.
  A zbožné přání iOveček jak se rozšíří zabugovaný děravý odpad jménem macOS je více jak pochybné.Už jenom proto že mnoho ,,šťastných,, majitelů pokud náhodou neřeší to co Apple opět zvoral v HW, tak stejně používá W10 v dualu:)

  • Je uplne jedno co kdo vydrtil, protoze nejaky hracsky segment je v celkovem poctu win instalaci minoritni. Win10 je fail. Nedotazeny OS, ktery trpi co pul roku opakovanyma neduhama, atd atd..To ze diky temer monopolu MS se drzi, tak neni zasluhou kvalit Win10, ale diky dominantnimu postaveni MS. To je cely.
   Ja nejsem priznivec nakouslych jablek a vzdycky jsem byl ‚windowsak‘, ale srovnavat co zvoral win10 vs MacOS mi prijde uz mimo misu, potazmo to spis ukazuje, ze o jabku toho moc nevite.
   A dual s Win10 je myslim logicky vzhledem ke skutecnosti, ze nektere programy nejsou pro apple vubec k dospozici a resi se to tudiz touto formou.