Windows 10 je na více než 19 % počítačů. Podíl Firefoxu klesl pod 6 %

0

Operační systémy

Je smutné, že se v půlce roku 2016 ještě bavíme o tržním podílu dávno mrtvých Ikspéček, ale teprve v červnu se jejich podíl globálně propadl pod 10 %, konkrétně na 9,78 %. Podotýkám, že se bavíme o podílu desktopových operačních systémů podle Net Applications.com. Bezprostředně k osmiprocentní hranici se přiblížil Windows 8.1.

Na úkor těchto – a případně dalších starších verzí – Windows posilovaly dvě jiné verze. Snadno uhádnete, které to byly. Sedmičky o zhruba půl procenta povyrostly na 49,05 %. Jedná se o druhý růst za sebou. Přesně před rokem pak Windows 7 dosáhl svého životního maxima v podobě 60,98% tržního podílu. Pak ale přišel Windows 10.

Ten je druhým nejšířeji používaným operačním systémem na osobních počítačích. Jeho tržní podíl také rostl, a to svižnějším tempem, než tomu bylo u Sedmiček. Desítky se v červnu vyškrábaly na 19,14 %. Dařilo se také jablečnému OS X 10.11, jehož tržní podíl se zvětšil z 4,64 % na 4,93 %.

Vývoj tržních podílů desktopových systémů
Vývoj tržních podílů desktopových systémů | Zdroj: Net Applications.com

Internetové prohlížeče

Několik měsíců dramaticky rostoucí Chrome si dal v červnu pauzu a jeho globální tržní podíl napříč všemi platformami klesl z 50,29 % na 49,41 %. Jen o pár setin spadl Internet Explorer a skončil s 23,43% podílem. Opačným směrem se vydal Safari. Jeho 10,95 % nicméně stále nestačí na více než 12 %, která si držel před rokem. Dramaticky se propadá Firefox. Nyní se už nachází pod hranicí 6 %. Edge se v červnu pro změnu zastavil před hranicí 4 %. Ten ovšem míří vzhůru.

Vývoj tržních podílů internetových prohlížečů
Vývoj tržních podílů internetových prohlížečů | Zdroj: Net Applications.com

Zdroj: Net Applications.com 1 | 2

Windows 10 je na více než 19 % počítačů. Podíl Firefoxu klesl pod 6 %

Ohodnoťte tento článek!