Windows 10 je znovu na vzestupu. Chrome používá přes 55 % lidí

2

Začal prosinec, tak se podívejme na vývoje podílů používanosti operačních systémů a prohlížečů v listopadu. Sedmičky již půl roku oscilují kolem hranice 47 %, takže zatím nelze říct s jistotou, že bude sestupná tendence trvalá. Teď se nicméně systém musel uskromnit a ze 48,38 % se o více než procentní bod propadl na 47,17 %. Ještě dlouho však s přehledem půjde o nejpoužívanější desktopový systém globálně.

Po tříměsíční stagnaci Desítek způsobené oficiálním zastavení akce „upgrade zdarma pro všechny“ se operační systém znovu rozběhl. Jeho podíl používanosti se zvedl ze 22,59 % na 23,72 %. Zanedlouho bude na čtvrtině všech počítačů. Windows 10 rostl nejen na úkor Windows 7, ale také Windows 8.1. Právě jeho podíl se ztenčil ze 8,40 % na 8,01 %. Tím pádem se na třetí místo přesunula prastará Ikspéčka. Windows XP pro změnu rostl a zastavil se na 8,63 %.

Vývoj tržních podílů desktopových operačních systémů
Vývoj tržních podílů desktopových operačních systémů | Zdroj: Net Applications.com

Ve světě prohlížečů, kde hledíme na všechny typy zařízení, se stala jedna významnější věc. Používanost Firefoxu se dostala na 8,58 %, což je aspoň zhruba hodnota, na které byl prohlížeč naposledy v únoru. Jinak všichni pokračují v nastavených trendech: Chrome o zhruba procentní bod vyrostl (na 55,45 %), Internet Explorer se o zhruba procentní bod propadl (na 15,56 %), Safari se drží na přibližně stále stejné úrovni (10,38 %) a Edge vlastně také.

Prohlížeč od Microsoftu neroste. Po mírném nárůstu používanosti v říjnu pro změnu přišel mírný propad v listopadu, a to z 3,82 % na 3,76 %. Svého vrcholu dosáhl letos v červnu. Je ovšem pravda, že nedostává funkce průběžně a další várka bude dostupná až na jaře. Nelze čekat, že by současná verze začala někoho zajímat, když se tak nestalo dodnes. Microsoft si na svou další šanci ještě počká.

Vývoj tržních podílů internetových prohlížečů
Vývoj tržních podílů internetových prohlížečů | Zdroj: Net Applications.com

Zdroj: Net Applications.com 1 | 2

Windows 10 je znovu na vzestupu. Chrome používá přes 55 % lidí

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

    • Souhlasím, že je třeba Edge dál vylepšovat, ale nepoužitelný v současné podobě není. Naopak jako uživatel Windows Mobile a dalších zařízení s Windows oceňuji, jak se mi plynule synchronizuje a je rychlý. Dokonce jsem ho začal víc používat i na desktopu (paralelně s Operou), právě kvůli jeho jednoduchosti.

      Nejvíc by se mi hodilo, kdyby se automaticky nespouštěla videa, když si třeba YT video otevřu v nové záložce.