Windows 10 jsou v Česku druhým nejpoužívanějším systémem. Přeskakují i Android

0

Ze statistik Rankings.cz vyplývá, že Windows 10 jsou od minulého týdne druhým nejpoužívanějším operačním systémem. V Česku mají 17,91% podíl, jen o osm setin bodu vyšší než Android. Tempo posledních měsíců ale ukazuje, že nůžky se budou rozevírat ještě více. Windows 7 mají dvojnásobné zastoupení a o první místo se ještě možná několik let nemusí bát.

Desítky v Česku přeskočily Android
Desítky v Česku přeskočily Android

Windows 8.1 a XP stále padají, až jednou skončí pod iOS, které jistí šesté místo. Podíl Windows Vista se blíží k Linuxu. A ten je v Česku rozšířenější než OS X, jinde v západním světě věc nevídaná. Mobilní Windows nemají v součtu ani jednoprocentní zastoupení.

 

Čísla Ranking.cz nemusí zcela odpovídat skutečnému rozšíření jednotlivých systémů. Gemius, který provádí plošné měření na největších českých webech, totiž podíly počítá z množství zobrazených stránek na jednotlivých platformách.

Počítačů s Windows 10 může být ve skutečnosti méně než zařízení s Androidem, ale lidé na desítkách více surfují na tradičních webech, zatímco na mobilu či tabletu si uživatelé mohou spíš hrát nebo trávit čas v jiných aplikacích, do kterých monitoring Gemiusu nevidí. Ale to jsou jen ničím nepodložené domněnky.

Kontrolní vzorek je každopádně velký. Za minulý týden činí 1,65 miliardy zobrazených stránek. Přes 600 milionů jich bylo zhlédnuto na PC s Windows 7, lehce pod 300 milionů pochází z Windows 10 i Androidu.

Ohodnoťte tento článek!