Definitivní konec. Letos zemřou poslední dvě podporované řady Windows 10 Mobile

Operační systém Windows 10 Mobile dojde do cíle své životní poutě. Microsoft načrtl, jak bude vypadat ukončení podpory, známe už konkrétní data.

11
Lumia 650
Lumia 650 (Foto: Microsoft)

Aktivní vývoj mobilní edice Windows 10 skončil už v roce 2017, podpora některých verzí ale přetrvává do dnešních dní. Je ale potřeba uvést, že loni na podzim skončila podpora starších verzí (vydaných do srpna 2016), které ještě běžely na širokém spektru mobilů. Aktuálně jsou podporovány pouze Creators Update (v1703) a Creators Update (v1709), které ale na řadě rozšířených přístrojů nelze rozběhnout.

Microsoft nedávno zveřejnil informace k úplnému ukončení podpory Windows 10 Mobile, jak si všiml mj. Tom Warren. Podpora mobilních Desítek skončí 10. prosince 2019, kdy systém obdrží poslední servisní aktualizace. Po tomto datu již nové problémy nebudou řešeny, takže v něm mohou navždy přežívat různé chyby, především se však mohou a budou objevovat nová slabá místa v zabezpečení.

Podobně už nebudete mít nárok na bezplatnou lidskou podporu ze strany Microsoftu. Samozřejmě to ale není tak jednoduché, protože zmíněné prosincové datum se vztahuje pouze pro poslední verzi systému, tj. 1709. Jediná druhá podporovaná verze, tj. 1703, odejde do výslužby 11. června 2019. Tuto řadu už nezískaly ani populární Lumie 640 (XL).

Zálohování dlaždicových zařízení

Konec podpory se dotýká také záloh zařízení (primárně nastavení systému nebo aplikací), které jste umístili do cloudu. Do OneDrivu bude možné zálohovat ještě tři měsíce po skončení podpory, tj. do 10. března 2020. Zálohování fotografií je samostatná funkce, která by ale měla fungovat 12 měsíců od skončení podpory. Roční lhůta se může vztahovat i jiným službám, které ale Microsoft nejmenuje.

Ukončení podpory nemusí mít vliv na Store, který tak ještě nějakou dobu může fungovat. Redmondští doporučuje přejít na zařízení s Androidem či iOS. Neplánují ze služby Windows Update odebrat vydané aktualizace, takže v případě resetu budete moct znovu získat starší záplaty. Funkční zůstane také Windows Device Recovery Tool.

Definitivní konec. Letos zemřou poslední dvě podporované řady Windows 10 Mobile
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. smutný to konec. MS by měl začít víc uvažovat nad tím, jak působí na lidi tím, jak ukončuje jeden projekt za druhým. Mohlo by se jim stát, že až zase něco „zkusí“, tak se jim na to lidi vykašlou už preventivně.

  • Tak se to dožilo zhruba stejně jako Windows Mobile. Jejich (WM) pohřbením MS možná část Win-mobilní veřejnosti odradil. Zvlášt, když schopnosti WP byly z počátku i vůči přechůdci omezené. Vzpomínám na Fujistu-Siemens Loox N560, který byl docela schopným kouskem HW.

   • jj, vzpominam na ve sve dobe bezkonkurencni WM6.5. Pak prisly WP7 a ja presel na Android. Dneska Androida proklinam, ale jina eventualita uz neni. Velka skoda, ze to Microsoft tak zazdil. Jebnute nefunkcni WP7 byly produkt Balmera a zarez nadejnych WM10 byl zase napad Nadelly. S Microsoftem to jde s kopce, dost mozna se konce firmy, ktera zpusobila pocitacovou revoluci jeste nakonec doziju. :-/

    • Možná byly bezkonkurenční, ale já při používání Windows Mobile a předtím PocketPC vždy skřípal zubama. Přenést klasické windoze ovládací, dialogy a roletky na pidi 3,5″ obrazovku, mi přišlo vždy jako nesmyslný nápad.

     • PocketPC s Win Mobile 2003 jsem ovladal jen a pouze perem, tak to bylo designovano, nikoho ani nenapadlo, ze se na displej bude patlat prstem. Nemel jsem s tim tehdy zadny problem.

      Na telefonu s WM6.5 jsem take mel dotykove pero, ale uz prisla doba, kdy lide zacinali patlat a fakt je, ze ovladani prstem bylo krkolomne, ale v te dobe nic jineho nebylo, nikdo netusil, ze by to slo lepe. Microsoft mel jiste inovovat, coz ale neudelal a tak to holt udelali jini. Kdyz potom najednou MS videl, ze prichazi o zakazniky, tak narychlo zpichnul WP7, ktere obsahovaly pulku funkci co mely predtim WM6.5. Takze nove zakazniky nesehnal a jeste ho ti stavajici opustili. Proste to MS mel v rukou a totalne to podelali.

      Android je dneska v podobne situaci, s kazdou dalsi verzi se vyvoj cim dal vic brzdi a Google, ktery take ztratil tah na branku vymysli kdejakou blbost, jen aby nepriznal, ze nevi, jak dal. Zatim jsou v pohode, zatim nikdo s necim revolucnim neprisel, uvidime co bude dal.

  • Je ovšem zajímavé, že totéž nikomu nevadí u Googlu. Kolik ten už zařízl projektů, se nedá ani spočítat. Podporu systému netvoří ani tak dlouho, jako Microsoft, i když by mohl. Přesto je uctíván, milován…

   • Google na zpětné kompatibilitě a udržitelnosti nepostavil svůj byznys.
    MS se drží tak dlouho proto, že jako jedna z mála firem držel (a stále drží) zpětnou kompatibilitu a podporu co to šlo. Bohužel s koncem Gatese a Ballmera to začíná jít z kopce, na druhou stranu Windows postavené na linuxovém jádře se nezadržitelně blíží. 😉

 2. Délka podpory starších zařízení se příliš neliší od podpory Android zařízení, možná je dokonce delší. Je ale tristní, že v okamžiku, kdy má Microsoft má platformu pro tvorbu univerzálních aplikací pro mobil, počítač, Xbox i Hololens, že celý projekt ukončil a nepodporuje tvorbu mobilních aplikací právě jako vedlejší produkt aplikací pro své další platformy.

   • Já stále mám Lumii 950XL a používám ji jako vedlejší telefon na SMS pro vícefázovou autentifikaci, vedlejší Skype účet i propojení některých programů v rámci Microsoft účtu v telefonu a na počítači, a to právě i aplikací třetích stran (např. Diarium). To je něco, co nabízí Apple mezi iPhonem a Macem (těch je ale zejména v našich končinách méně než Windows PC), ale co třeba nemůže v takto přímé podobě nabídnout Android.

    Právě proto by nebylo od věci stále udržovat aspoň bezpečnostní aktualizace Windows 10 mobile, protože stále je dost uživatelů Windows aplikací, které mají telefon s W10M a aplikační dualitu počítat-telefon využívají.