Další evoluční krok ve Windows 10 nám přináší alespoň pár zajímavých funkcí. Nebudu opět rozjímat nad tím, jak krátký vývojový cyklus ovlivňuje počet novinek v jednotlivých vydáních Windows a že je naivní až nesmyslné očekávat revoluci (natož dvakrát do roka). Jen jednou za čas se Microsoftu podaří vymyslet a zrealizovat něco opravdu velkého.

Narovinu píši, že jedna velká a očekávaná funkce nakonec proklouzla do dalšího vydání. Mluvím o panelovém prostředí, které by na poměry Windows znamenalo nejzásadnější inovaci za dlouhé roky. Dokud ovšem Microsoft nebude připravený funkci vydat, můžete používat nástroje od třetích stran, které vám ji dodají v předstihu. Dostávat nedopečené funkce, myslím, nikdo z nás ani nechce. Speciálně Redmondští přitom v tomto ohledu byli v minulosti štědří.

Rekapitulace | Windows 10 verze 1809 (sestavení 17763) byl uvolněn 2. října 2018 pro manuální instalaci, několik dní poté však došlo k pozastavení distribuce kvůli závažným problémům s mazáním uživatelských dat. Široká automatizovaná distribuce skrze Windows Update nakonec započala až 13. listopadu. Aktualizace je marketingově označena jako October 2018 Update.

Možná vám připadá, že nezačínám nadšeně? Verze 1809 nepředstavuje bezvýznamné vydání. Microsoft se více zaměřil na funkce užitečné pro širší skupinu lidí. Jedná se o zlepšováky pro produktivitu, přičemž vrcholem této postupné snahy by mělo být právě panelové prostředí. To skýtá potenciál zejména souvislosti v kombinaci časovou osou.

Kdo přijde příště? Po reorganizaci v Microsoftu došlo ke změně interního kódového označení příštího vydání, kterým měl být Redstone 6. Nakonec je ale verze 1809 posledním zástupcem rodové linie tohoto kódového jména a interně je označována jako Redstone 5.

Navíc Redmondští konečně reálně přináší první smysluplné možnosti, jak propojit smartphone s počítačem. V posledních měsících se zdá, že si plně uvědomují, že vlastní mobilní platformou nedisponují, takže významně investují do platforem, které reální lidé používají v reálném světě. To je jednoznačně pozitivní zjištění.

Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Předchozí
Následující

Propojení Windows a Androidu

Když se už bavíme o propojení počítačů a smartphonů, hmatatelných výsledků Microsoft konečně dosahuje také díky aplikaci Váš telefon, jež se stala základní výbavou Windows 10. Široké možnosti propojení nabízí. resp. nabídne jen v kombinaci s Androidem, což s ohledem na omezení iOS lze pochopit. V případě iOS je propojení řešení pomocí Edge, v němž můžete nahlédnout na časovou osu činností.

Je ale nutné podotknout, že práce na Vašem telefonu budou ještě dlouho pokračovat. Zatím jsme dostali jen velice základní nástroj, který se skládá ze dvou funkcí. Ani jedna z nich není zrovna uspokojivá.

Propojení s Androidem v tomto případě zajišťuje speciální malá aplikace Průvodce pro telefon (Your Phone Companion), kterou hledejte v Google Playi.

Jednoduchý přenos fotek z telefonu

Bez využití prostředníka v podobě cloudu vám řešení na počítači zpřístupní fotky z telefonu. Pro úspěšnou komunikaci tak obě zařízení musí být připojena ke stejné síti. Bohužel Váš telefon zobrazuje jen 25 nejnovějších obrázků z úložiště telefonu, což podle mě funkci značně sráží.

Tím spíš, že vaše fotky mohou být „přebity“ snímky obrazovky. Omezení na 25 snímků je podle výrobce záměrné, aby nebyly přetěžována síť. Jenže k čemu je taková funkce? Cílem bylo nabídnout alternativu ke cloudu a relativně nepohodlnému kabelovému připojení smartphonu k počítači.

Fotky do počítače přesunete přetažením. bohužel jich aplikace neukáže víc než pětadvacet
Fotky do počítače přesunete přetažením. bohužel jich aplikace neukáže víc než pětadvacet

Řada na kabel nebo cloud ale nezřídka přijde, neboť 25 fotografií je zkrátka málo. Proč si počet synchronizovaných snímků nemohu ručně zvolit? Snad příště. Samotná práce s fotkami je naštěstí snadná – stačí je myší přetáhnout z aplikace Váš telefon do nějaké složky. V tomto ohledu se Microsoftu podařilo vytvořit intuitivní zážitek.

Příjem a posílání SMS z počítače

Zobrazení fotek bych neoficiálně nazval betaverzí, oficiálně přiznanou betaverzi pak představuje synchronizace SMS. Ty můžete číst, ale také na ně odpovídat. Ani SMS se nestahují všechny, podobně krutý limit je však nepostihuje. 30denní historie je pro účely pohodlného vyřizování komunikace od počítače více než dostačující. Oželet musíte MMS či RCS, což minimálně v Česku bude trápit minimum lidí.

Příjem a čtení SMS je oficiálně betaverze. Tomu odpovídá stav funkce, která je zatím příliš pomalá, než abyste ji brali vážně
Příjem a čtení SMS je oficiálně betaverze. Tomu odpovídá stav funkce, která je zatím příliš pomalá, než abyste ji brali vážně

Za problematičtější považuji pomalost synchronizace. Tento proces většinou trvá neúnosně dlouho, takže stejně raději vezmete do ruky telefon. Oznámení o příchozích zprávách se pak na počítači typicky ukazují se zpožděním. Microsoft tvrdí, že pracuje na tom, aby technická omezení obešel a pohyby dat zrychlil. Obávám se, že bez toho synchronizace SMS aktuálně představuje relativně nezajímavý artikl.

Nedokonalý, ale významný krok před

Redmondští také slíbili dvě funkce, kterých se dočkáme v nadcházejících měsících. Váš telefon bude zobrazovat oznámení a dokonce nám umožní zrcadlit obrazovku smartphonu, takže budeme moct mobilní zařízení rovněž ovládat od počítače. To je ale zatím hudba budoucnosti, byť značně lákavá.

Váš telefon i přes popsaná omezení představuje významný krok vpřed. Po pár dalších verzích by již mohlo jít o jeden z oblíbených nástrojů, bez kterého si Windows nebudeme moct představit. Když si vzpomenu, jak dlouho Microsoft propojení smartphonů a počítačů sliboval (a jak žalostně vypadal stav věcí před rokem), mám pocit, že teprve teď to Redmondští myslí vážně.

Podobně jako u pokročilé schránky mám pocit, že konečně zachytili potřebu široké skupiny uživatelů a uživatelek. Smartphone dnes používá skoro každý. Kdo by při práci na počítači nechtěl s telefonem interagovat bez nutnosti ho zvedat ze stolu? Možná ho nabíjíme na jiném místě. Mobilní Windows je mrtvý, předveďte nám synergii s široce využívanými platformami.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Takže klasický Microsoft – jede do šířky a ne do hloubky. Přinesl novinky, které ale zdaleka nejsou doražené, aby byly rozumně použitelné. Cloudová schránka je typickým příkladem (a GUI je příšerné, je vidět i málo položek). To, že je to první verze, Microsoft nijak neomlouvá. Má to tak zásadní nedostatky, že se projeví po 2 minutách zkoušení. Dále zůstávám u ClipboardFusion.
  U propojení Windows a mobilu je to ještě horší.

 2. Zase článek plný genderového aktivismu. Je mi z toho zle. Autor by se měl zamyslet nad tím, že uráží skupinu uživatelů, kteří se neidentifikují ani jako muž – uživatel ani jako žena – uživatelka.

  • Jakej gender fanatismus, tak se snad nedá označit ten detail, že autor lpí na tomhle opakovaném vypisování mužských a ženských rodů, ne? Je to přece fakt jenom úplnej detail a z toho ani nemůžete nějak rozumě vyvozovat, jak výraznej nebo naopakmírnej je Petr feminista. Pominu to, že v češi (i češky) mají obecně hodně mizerný povědomí o tom, o čem tyhle věci jsou, v kterým by se asi daly najít podobnosti s hony na čarodejnice a tak podobně. Ale kde sakra má Petr nějakej fanatismus? To, že umanutě píše „uživatelky a uživatelé“, to má jako být něco zásadního? Vždyť je to lidi s prominutím taková blbost. naprosto malej detail.

   Spíš mi přijde špatně, že taková pitomost dokáže lidi opakovaně zvedat ze židle a vést je k k evidentně dost emocionálním reakcím. Není spíš to špatně, že někoho taková volovina vyprovokuje k urážkám/zlosti?

   A kromě toho, na světě se toho děje tolik špatnýho a i lidi v tomhle státě šíří regulérní nebezpečné/zlé/nenávistné věci, které by si podobnou odpověď zasloužily. Je mnohem víc podstatně horších věcí, kolikrát publikovaných mocnějším a nebezpečnějšími věcma, kvůli kterýma by se člověk měl morálně rozhořčovat nebo je kritizovat.

   A kdyby to mělo být z češtinskýho hlediska, tak taky vidím mnohem větší problémy… třeba ty hrůzy s neschodnejma přívlastkama, který některý weby běžně páchají… („Představen nový Intel Core i7 procesor“).

   • No, když pominu, že je to prostě a jednoduše špatně, psát „uživatelé a uživatelky“ v článcích tohohle typu, když pominu že pan autor IMHO ani netuší co to feminismus je, tak jediný důvod proč tady takhle blbne, je, aby zvedl lidi ze židle, tak nechápu pane Olšane, čemu se takhle divíte. Hloupá provokace prostě plní účel, to je všechno, mohl jste ušetřit 3 odstavce 🙂
    A ano, souhlasím s Vámi že na světě se děje daleko větší zlo a dleko více špatných a hrůzných věcí … ale o tom tenhle web není že? Stejně jako není o „uživatele a uživatelky“ že? Kdyby místo kravin a fanboyování raději napsal co se skutečně děje, bylo by to mnohem užitečnější, ale třeba o to tady ani nejde, třeba tady jde jen o to „bejt vtipnej“ 🙂 Co se opravdu děje (totiž co zase Microsoft zprasil, „zapomněl“ zmínit a Fanboys to vůbec nepoznali, nebo spíše nechtějí vidět) se chvála bohu mohou normální uživatelé, které zajímá IT a ne šaškování redaktora, dovědět jinde … http://www.ddworld.cz/aktuality/software/problemova-aktualizace-october-2018-update-pro-windows-10-je-opet-venku-rtx-on-2.html

 3. Ano, už jsem to tu psal. Napsat „uživatelé a uživatelky“ se bere jako chyba. Ptal jsem se na to. A znova opakuji, že dotyčná češtinářka zažertovala nad takovým psaním, že autor bude nejspíše požadovat zrušení i/y, aby například ve větě „Muži, ženy, děti dělali“ byla rovnost pohlaví, protože zatím nejvyšší řád je mužský rod…