Další evoluční krok ve Windows 10 nám přináší alespoň pár zajímavých funkcí. Nebudu opět rozjímat nad tím, jak krátký vývojový cyklus ovlivňuje počet novinek v jednotlivých vydáních Windows a že je naivní až nesmyslné očekávat revoluci (natož dvakrát do roka). Jen jednou za čas se Microsoftu podaří vymyslet a zrealizovat něco opravdu velkého.

Narovinu píši, že jedna velká a očekávaná funkce nakonec proklouzla do dalšího vydání. Mluvím o panelovém prostředí, které by na poměry Windows znamenalo nejzásadnější inovaci za dlouhé roky. Dokud ovšem Microsoft nebude připravený funkci vydat, můžete používat nástroje od třetích stran, které vám ji dodají v předstihu. Dostávat nedopečené funkce, myslím, nikdo z nás ani nechce. Speciálně Redmondští přitom v tomto ohledu byli v minulosti štědří.

Rekapitulace | Windows 10 verze 1809 (sestavení 17763) byl uvolněn 2. října 2018 pro manuální instalaci, několik dní poté však došlo k pozastavení distribuce kvůli závažným problémům s mazáním uživatelských dat. Široká automatizovaná distribuce skrze Windows Update nakonec započala až 13. listopadu. Aktualizace je marketingově označena jako October 2018 Update.

Možná vám připadá, že nezačínám nadšeně? Verze 1809 nepředstavuje bezvýznamné vydání. Microsoft se více zaměřil na funkce užitečné pro širší skupinu lidí. Jedná se o zlepšováky pro produktivitu, přičemž vrcholem této postupné snahy by mělo být právě panelové prostředí. To skýtá potenciál zejména souvislosti v kombinaci časovou osou.

Kdo přijde příště? Po reorganizaci v Microsoftu došlo ke změně interního kódového označení příštího vydání, kterým měl být Redstone 6. Nakonec je ale verze 1809 posledním zástupcem rodové linie tohoto kódového jména a interně je označována jako Redstone 5.

Navíc Redmondští konečně reálně přináší první smysluplné možnosti, jak propojit smartphone s počítačem. V posledních měsících se zdá, že si plně uvědomují, že vlastní mobilní platformou nedisponují, takže významně investují do platforem, které reální lidé používají v reálném světě. To je jednoznačně pozitivní zjištění.

Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Předchozí
Následující

Vyhledávání

Pokud něco potřebovalo zlepšit, bylo to také vyhledávání. I v tomto případě se jedná o funkci, která patří k pilířům produktivity a jejíž zlepšení ocení (drtivá) většina členů a členek uživatelské základny. Microsoft patří k firmám, jež se ohání všestranným využitím umělé inteligence, ve svém operačním systém však takovou technologii ani náznakem nezúročil. Na rok 2018 bylo vyhledávání ve Windows základní.

I tentokrát se můžeme bavit o tom, že funkce doznala viditelného zlepšení, k ideálu jí však stále kus chybí. Hledání ve Startu bylo přepracováno, takže vybranou položku z nalezených výsledků vidíte v detailu. Rovnou se tak dozvíte klíčové informace, aniž byste museli utíkat jinam. Např. náhledy obrázků ale systém aspoň mně neukazuje (i když ho podezřívám, že by měl). Znovu připomínám, že je rok 2018.

Vyhledávání je o kousek chytřejší, ale o výrazný kus přehlednější
Vyhledávání je o kousek chytřejší, ale o výrazný kus přehlednější

Vyhledávání je mixem dokumentů, předvoleb z Nastavení, aplikací, kontaktů a dalších typů položek. V tomto ohledu se nic nezměnilo. Subjektivně vyhledávání probíhá rychleji. Subjektivně mi dále připadá přesnější než dříve.

Zcela nepochybně je pak přehlednější a užitečnější díky detailním informacím o nalezené položce. Objektivní zlepšení představuje zobrazování výsledků z OneDrivu a zpráv z Outlooku.com. Navíc jsou výsledcích zohledňovány dříve hledané položky. Bylo tak těžké dopracovat se alespoň do tohoto stavu? Z mého pohledu si Microsoft připravil půdu pro další zlepšení. Aspoň doufám, že se vyhledávání bude ještě věnovat.

Vyhledávání ještě není ani zdaleka dokonalé

Vyhledávání totiž stále trpí řadou limitů. Mohlo by třeba proskenovat obsah dokumentů. Občas si zkrátka nepamatujete název souboru. Nebo ve výsledcích chcete mít co nejvíce relevantních výsledků. Osobně ukládám dokumenty ve OneDrivu, takže pokud chci hledat v obsahu dokumentů, musím si stejně otevřít v prohlížeči OneDrive, protože ten se obsahem souborů probrat umí.

Windows to zatím stále nedovede, technologii přitom Microsoft má. Vyhledávání se Windows si ale dokáže vylámat zuby i na banálnějším problému. Pokud názvy složek nebo souborů konstruujete tak, že mezi slova místo mezer píšete spojovníky, vyhledávání se chytí prvního výrazu, ale ignoruje cokoli za spojovníkem.

Pro příklad si vezměme soubor LG-G6-Manual.pdf. Když do vyhledávání napíšete „LG“, objeví se uvedený soubor mezi výsledky. Pokud ale začnete psát „G6“, protože si pouze vzpomenete na to, o jaký model telefonu šlo, manuál v PDF pomocí integrovaného vyhledávání nenajdete. Proč ne? Je rok 2018 a nejen Microsoft se ohání umělou inteligencí…

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Takže klasický Microsoft – jede do šířky a ne do hloubky. Přinesl novinky, které ale zdaleka nejsou doražené, aby byly rozumně použitelné. Cloudová schránka je typickým příkladem (a GUI je příšerné, je vidět i málo položek). To, že je to první verze, Microsoft nijak neomlouvá. Má to tak zásadní nedostatky, že se projeví po 2 minutách zkoušení. Dále zůstávám u ClipboardFusion.
  U propojení Windows a mobilu je to ještě horší.

 2. Zase článek plný genderového aktivismu. Je mi z toho zle. Autor by se měl zamyslet nad tím, že uráží skupinu uživatelů, kteří se neidentifikují ani jako muž – uživatel ani jako žena – uživatelka.

  • Jakej gender fanatismus, tak se snad nedá označit ten detail, že autor lpí na tomhle opakovaném vypisování mužských a ženských rodů, ne? Je to přece fakt jenom úplnej detail a z toho ani nemůžete nějak rozumě vyvozovat, jak výraznej nebo naopakmírnej je Petr feminista. Pominu to, že v češi (i češky) mají obecně hodně mizerný povědomí o tom, o čem tyhle věci jsou, v kterým by se asi daly najít podobnosti s hony na čarodejnice a tak podobně. Ale kde sakra má Petr nějakej fanatismus? To, že umanutě píše „uživatelky a uživatelé“, to má jako být něco zásadního? Vždyť je to lidi s prominutím taková blbost. naprosto malej detail.

   Spíš mi přijde špatně, že taková pitomost dokáže lidi opakovaně zvedat ze židle a vést je k k evidentně dost emocionálním reakcím. Není spíš to špatně, že někoho taková volovina vyprovokuje k urážkám/zlosti?

   A kromě toho, na světě se toho děje tolik špatnýho a i lidi v tomhle státě šíří regulérní nebezpečné/zlé/nenávistné věci, které by si podobnou odpověď zasloužily. Je mnohem víc podstatně horších věcí, kolikrát publikovaných mocnějším a nebezpečnějšími věcma, kvůli kterýma by se člověk měl morálně rozhořčovat nebo je kritizovat.

   A kdyby to mělo být z češtinskýho hlediska, tak taky vidím mnohem větší problémy… třeba ty hrůzy s neschodnejma přívlastkama, který některý weby běžně páchají… („Představen nový Intel Core i7 procesor“).

   • No, když pominu, že je to prostě a jednoduše špatně, psát „uživatelé a uživatelky“ v článcích tohohle typu, když pominu že pan autor IMHO ani netuší co to feminismus je, tak jediný důvod proč tady takhle blbne, je, aby zvedl lidi ze židle, tak nechápu pane Olšane, čemu se takhle divíte. Hloupá provokace prostě plní účel, to je všechno, mohl jste ušetřit 3 odstavce 🙂
    A ano, souhlasím s Vámi že na světě se děje daleko větší zlo a dleko více špatných a hrůzných věcí … ale o tom tenhle web není že? Stejně jako není o „uživatele a uživatelky“ že? Kdyby místo kravin a fanboyování raději napsal co se skutečně děje, bylo by to mnohem užitečnější, ale třeba o to tady ani nejde, třeba tady jde jen o to „bejt vtipnej“ 🙂 Co se opravdu děje (totiž co zase Microsoft zprasil, „zapomněl“ zmínit a Fanboys to vůbec nepoznali, nebo spíše nechtějí vidět) se chvála bohu mohou normální uživatelé, které zajímá IT a ne šaškování redaktora, dovědět jinde … http://www.ddworld.cz/aktuality/software/problemova-aktualizace-october-2018-update-pro-windows-10-je-opet-venku-rtx-on-2.html

 3. Ano, už jsem to tu psal. Napsat „uživatelé a uživatelky“ se bere jako chyba. Ptal jsem se na to. A znova opakuji, že dotyčná češtinářka zažertovala nad takovým psaním, že autor bude nejspíše požadovat zrušení i/y, aby například ve větě „Muži, ženy, děti dělali“ byla rovnost pohlaví, protože zatím nejvyšší řád je mužský rod…