Windows 10 už oficiálně podporuje kontejner OGG a formáty Theora a Vorbis

Kdo má rád otevřené formáty, rád uslyší, že Edge, resp. Windows 10 jako platforma nabízí konečně podporu Theory a Vorbisu (a kontejneru OGG).

5
Windows 10
Windows 10

V říjnu prostřednictvím své stránky, kde informuje o tom, jaké technologie a funkce (ne)hodlá implementovat do Edge, dal Microsoft v říjnu světu vědět, že chystá podporu pro obrazový dekodér Theora, zvukový dekodér Vorbis a nakonec pro kontejner OGG. Tato stránka dodnes hlásí, že jsou funkce ve vývoji, jistého pokroku jsme se nicméně dočkali.

Redmondský gigant totiž vydal samotný doplněk pro Windows 10, který podporu těchto kodeků a kontejneru do systému přidává. Balík nazvaný jako Rozšíření pro webová média naleznete zdarma ke stažení v Microsoft Storu. V popisu je přímo uvedeno, že po instalaci budu tyto formáty podporovány jak v Edgi, tak kdekoli jinde v systému, přičemž podpory mohou využívat různé aplikace. Což je dobrá zpráva.

OGG, Vorbis i Theora jsou dále podporovány v Chromu a Firefoxu. Z hlavních hráčů zbývá Apple, kdo tyto formáty přehlíží.

Jen podotýkám, že instalace je podporována pouze ve Windows 10 Fall Creators Update či novějších vydáních. Otázka zní, proč Microsoft pro distribuci zvolil právě samostatný balíček umístěný ve Storu.

Již dříve v Desítkách rozšířil podporu multimediálních formátů. Loni např. nabídl trojici WebM, VP9 a Opus. Kdybych se pustil do spekulací, řekl bych, že firma nechtěla čekat na březen/duben, kdy vyjde další řada Desítek.

Domnívám se, že proto dnes umožnila zájemcům a zájemkyním stáhnout si balíček samostatně, přičemž v příštím vydání systému už budou tyto formáty přímo ve Windows integrovány. Jak to ale opravdu bude, uvidíme. Další otázka zní, zda by taková funkce nemohla být případně doplněna do dnešního FCU pomocí klasické systémové aktualizace.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Proč to dělají nedávno jsem řešil proč se mi nechtějí načíst náhledy u HEVC videí zjistil jsem že musím stáhnout doplněk ze store a už to jde ale proč takhle složitě když v dřívějších verzích to bylo rovnou v systému.

  2. Tahle jejich opičí politika jednou někoho přivede na práh smrtelného vyčerpání. Microsoft jako vždy s křížkem po funusu. Tyto zde zmiňované kodeky měli být přítomné v systému už minimálně od Windows 7.

  3. „Loni např. nabídla“ – (Microsoft): zvolil, rozšířil, ale v další větě „nabídla“. Vidím, že v následující větě je „firma“, ale je to zpočátku matoucí.
    „Další otázkou zní“ – To mi nějak „nezní“ 🙂 Zimní poezie?
    NG