Windows 10 pro procesory ARM konečně bude emulovat 64bitové tradiční programy

3
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: Microsoft

S Windows na platformě ARM je to těžké. Nebudu znovu připomínat celou historii, vraťme se k poslednímu pokusu vymanit se ze sféry procesorové architektury x86. S Windows 10 se Microsoft o migraci nepřestal snažit a koncem roku 2016 předvedl emulaci aplikací pro platformu x86.

Je zřejmé, že bez emulace by to nový typ Windows měl nanejvýš obtížné – aplikace pro novou platformu nevzniknou hned a bez aplikací takový systém nebude nikdo používat. Microsoft začal chystat na první laptopy poháněné mobilním SoC Snapdragon 835 na konec roku 2017. Prvním vydání Desítek, jež ARM oficiálně podporuje, je tedy Fall Creators Update.

Mezitím Redmondští prezentovali funkční emulaci 32bitových aplikací zkompilovaných pro procesory x86. Vypadalo to slibně, v praxi se ovšem ukázalo, že obecně je výkon prvních zařízení s procesory ARM příliš nízký a emulované programy samozřejmě běžely ještě hůře než ty nativní. Šlo spíše o prototyp než reálně použitelný produkt.

Emulace programů pro platformu x86-64

Další velkou překážkou bylo omezení emulace na 32bitové aplikace, protože některé se již v této variantě ani nevyrábí. Právě tahle hranice konečně padne. Po několika letech čekání Microsoft konečně oznámil, že Windows 10 pro ARMové procesory zvládne emulovat rovněž 64bitové tradiční programy – tedy ty zkompilované pro procesory x86-64. Jako první si emulaci vyzkouší lidé v programu Windows Insider, a to už v listopadu.

Kromě toho Microsoft pokračuje s optimalizací svých nástrojů pro procesory ARM. V poslední době se jedná zejména o Visual Studio. Brzy i vydá nativní variantu Teams pro architekturu ARM a kontinuálně optimalizuje Edge. Ať už bude emulace 64bitových programů zpočátku fungovat jakkoli pomalu (na výsledky si musíme počkat), pro platformu půjde o výrazný krok kupředu.

Další velkou mezeru představují ovladače, které musí být zkompilované pro ARM, jinak v této variantě Windows nefungují. Před rokem začal Windows Subsystem for Linux 2 podporovat architekturu ARM, Windows 10X se naproti tomu zpočátku ARMu vyhne. Nedávno Qualcomm předvedl nové SoC pro zařízení s Windows 10, byť na velký posun to nevypadá.

Zdroj: Windows Experience Blog

Windows 10 pro procesory ARM konečně bude emulovat 64bitové tradiční programy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Když vezmu jak mi suprově jela insider preview cca před rokem na RPi 3B+ včetně emulace staršího x86 software (např. Office 2003) vzhledem k tomu jak mizerný má ten starý ARM výkon spolu s 1GB RAM a k tomu že to jelo z microSD karty, tak si myslím že tohle má fakt budoucnost. A mohlo by to být zajímavé nejen v mobilních zařízeních. Myslím že se ARMu dočkáme i v desktopech zvlášť teď když budou pod NVIDIA. Ta efektivita je úplně jinde oproti x86.