Už si můžete prohlédnout, jak vás Microsoft ve Windows 10 sleduje [Windows Insider]

Nástroje na prohlížení diagnostických dat je k vyzkoušení v programu Windows Insider.

7
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Minulé sestavení Windows 10 Insider Preview naznačovalo, že se dočkáme nástroje na prohlížení diagnostických dat, která se pro některé stala strašákem. Microsoft od vydání Desítek v létě 2015 pracuje na transparentnosti a lepší kontrole nad soukromím. Jsou jisté hranice, které překročit nelze – minimálně spotřebitelské edice nenabízí možnost zcela vypnout sdílení diagnostických dat.

Svou logiku to má, protože tato data pomáhají odhalovat problémová místa systému či jiného softwaru, což Microsoft řeší vydáváním aktualizací či spoluprací s partnery. Alespoň základní sběr dat nejen v konceptu systému jako služby smysl dává a pomáhá zlepšovat produkt pro všechny. Je nicméně stejně oprávněné se dotazovat, co konkrétně je obsahem dat sdílených s Microsoftem.

Tip: O soukromí a telemetrii ve Windows 10

Prohlížení diagnostických dat

Ve Windows 10 Insider Preview build 17083 se to můžete dozvědět. První krok učiníte v Nastavení | Soukromí | Diagnostika a zpětná vazba. Jednak zde naleznete předvolbu umožňující Microsoftu používání sbíraných dat k personalizovaným tipům týkajících se používání Windows 10 (Přizpůsobená prostředí). Především právě zde aktivujete ukládání dat, jež jsou odesílána. Díky tomu pak můžete tato data prohlížet.

Když schválíte ukládání diagnostických dat, budete si je poté moct prohlédnout
Když schválíte ukládání diagnostických dat, budete si je poté moct prohlédnout

Pokud o to stojíte, zapněte Prohlížeč diagnostických dat. Microsoft upozorňuje, že tato data mohou zabrat až 1 GB místa. Vaše další cesta povede ke klepnutí na tlačítko Zobrazování diagnostických dat. K prohlížení je totiž potřeba malý speciální nástroj. Klepnutím se otevře Microsoft Store, odkud můžete nástroj nainstalovat.

Po instalaci stejné tlačítko vede ke spuštění nástroje, který ovšem můžete spustit také standardní cestou přes nabídku Start. Klepnutím na hamburgerové tlačítko v aplikaci otevřete hlavní nabídku, pomocí které můžete data filtrovat. Můžete si tak např. prohlédnout jen data týkající se základní diagnostiky, používání systému, síťových připojení apod.

V dolní části postranního panelu pro změnu najdete pár souvisejících užitečných odkazů. Jeden vede do online správce sběru dat ve vašem účtu Microsoft, další do nastavení soukromí v systému. Je také možné data exportovat do souboru CSV. Běžní uživatelé a uživatelky datům nebudou rozumět, ti pokročilejší snad budou spokojeni.

Už si můžete prohlédnout, jak vás Microsoft ve Windows 10 sleduje [Windows Insider]

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Uzivatelko Urbanova uz pod minulym clankem jsem ti psal, ze by me zajimalo jak si otevru Store, kdyz mam lokalni ucet a nainstaluju ten nastroj?

  “Klepnutím se otevře Microsoft Store, odkud můžete nástroj nainstalovat.”

 2. V.r. 2015, tady fanboys tvrdili, jak néé, jak Microsoft žádná data nesbírá, jak je Telemetrie jenom zbytečná hysterie a jak všichni kdo tvrdí opak (tj. každý kdo použili selský rozum a něco si o tom zjistili) je hejter a nemá rád Windows 10. No a jak už to tak bývá, každá pravda jednou vyjde najevo a máme tady to, co “hejteři” používali už začátkem roku 2016, tudiž věděli co jim odchází z PC a kam a fanboys budou teďka hýkat, jak to Microsoft krásně udělal a že teď hejterům zavřel hubu. Tož hýkat fanboys, hýkat, protože sypání si popela na hlavu od vás asi těžko očekávat 😀

  • Myslim ze to bolo trochu inak. Nikto netvrdil ze Microsoft ziadne data nezbiera. Je ale rozdiel zbierat statisicke telemetricke data a odosielat napriklad cele dokumenty alebo osobne subory, o com tu vznikali debaty.
   Telemetria je vsade od auta po prehliadac v ktorom toto pises. Nie je to nic co by vymyslel Microsoft s Windowsom 10.

   • Ale tvrdil, to víš že tvrdil, pohledej na českých IT webech články na tohle téma z té diby a uvidíš jak fanboys zuřivě opnovali každému kdo si dovolil nesouhlasit,to je jedna věc. Druhá věc je, že je řeč o Windows 10 a s nimi souvisejícím sběrem dat a telemetrii a tohle prostě vymyslel Microsoft. Až bude řeč o sběru dat palubním počítačem ve vozech XY, tak budu psát o inženýrech z fabriky XY. A za poslední, tohle “dobractvi” v podobě oné utility, která ti dovolí zobrazit co a kam se systém posílá, je jeden z posledních zoufalých pokusů Microsoftu masověji prosadit aby lidé to neštěstí chtěli. Prostě “vadí vám že vás šmírujeme? Ok, tady se klidně podívejte že to není pravda” … pustí úplně nepodstatné info, fanboys a vohnouti se nažerou a telemetrie zůstane celá … uvidíme až to přijde do praxe, protože to zoufalství v podobě programu insider nemá žádnou vypovídaci hodnotu.

    • Když oni hateři tvého typu psali nesmysl za nesmyslem, až se jim z klávesnic kouřilo. Dokonce, že desítky odesílají všechna uživatelská data. Nikdy z toho nikdo nic neprokázal, ale leckteří tvrdí podobné kraviny dodnes.

     Konec konců, on je to hlavně váš problém.