Microsoft do Windows 10 někomu nainstaloval webové aplikace Office. Zřejmě omylem

1
Office
Office
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

V průběhu minulého týdne si někteří uživatelé či uživatelky Windows 10 začali stěžovat na to, že se jim v nabídce Start zničehonic zjevily nové dlaždice. Konkrétně se jednalo o Word, Excel, PowerPoint a Outlook, webové kancelářské nástroje z dílny Microsoftu. Desítky jsou přitom kritizovány za objem bloatware obsaženého v základní instalaci.

V minulosti se i staly případy, kdy se výrobce různě v rámci systému propagoval své programy, cloudovou službu nebo i samotný Windows 10. Je zcela pochopitelné, že se snaží lákat na své další produkty a zejména na předplatné cloudového prostoru a kancelářských nástrojů. Jenže v placeném produktu je obtížné akceptovat reklamu.

Neoficiálně jde o omyl

Jedna věc je, když musíte Windows po instalaci zbavit nechtěných aplikací a dlaždic v nabídce Start. Mimochodem, jedná se mj. o nástroje Office. Jinou situaci představuje aktivní přidávání reklamy v průběhu užívání systému. Nevyžádaná instalace se nesetkala s vřelým přijetím a nebylo zřejmé, proč k ní došlo. Microsoft na instalaci předem neupozornil.

Webové aplikace Office byly nainstalovány při aktualizaci Edge, přičemž částečně se jednalo o softwarovou chybu, částečně o úmysl. Zjistila to Mary Jo Foley od svých zdrojů. Na rozdíl od toho starého nový Edge podporuje instalaci progresivních webových aplikací, které tak běží ve vlastním okně a navenek se tváří jako běžné nezávislé programy. Microsoft podle zdrojů Foley distribuci aplikací pozastavuje do doby, než vymyslí, jak instalaci zvládnout lépe.

K tématu: Jak čistá je čistá instalace Windows 10? Bloatwarem Microsoft nešetří

Co přesně to znamená, nevíme. Novináři Paul Thurrott nebo Rich Woods pouze tvrdí, že instalace webových aplikací proběhla nezáměrně kvůli chybě, již teď Microsoft ve svém prohlížeči řeší. Oficiálně se k situaci firma nevyjádřila. Buď jak buď, pakliže jste se s nevyžádaným přidáním webových nástrojů Office do nabídky Start setkali, alespoň platí, že snadno je odinstalujete.

Zdroje: Neowin | Thurrott.com | Windows Latest | ZDNet

Microsoft do Windows 10 někomu nainstaloval webové aplikace Office. Zřejmě omylem
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 3 hlasů

1 komentář

  1. Zřejmě omylem… Asi vítr, ne? 🙂
    U systému, kde se jeho dodavatel sám pasuje do role správce, nelze takové omyly v kombinaci s náhodou vyloučit. Každý kousek místa na uživatelově monitoru má prostě velkou cenu a špatně se takovému lákadlu odolává.